Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kefeus: Od Chobotu k Bublině

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

V královském souhvězdí Kefeus na severní obloze se to hvězdokupami, zářícími mlhovinami i tmavými prachovými mračny jen hemží. To vše můžete do úžasných podrobností vidět na této široké mozaice z teleskopických snímků, která zabírá asi 17 stupňů. Počínaje vlevo dole, ta velká emisní mlhovina je katalogizovaná jako IC 1396. Je vzdálená asi 3000 světelných let, měří stovky světelných let a obsahuje tmavý, vinoucí se úponek známý jako Sloní chobot. Ta jasná mlhovina uprostřed nahoře se zanořenou hvězdokupou je NGC 7380. Vpravo nahoře leží NGC 7635 (mlhovina Bublina) a hvězdokupa M52. S kurzorem mimo obrázek uvidíte i neanotovanou verzi. Mnoho zde zvýrazněných útvarů nese označení z druhé verze Sharplessova katalogu (Sh2) a Barnardova katalogu (B) tmavých mlhovin. Tato místa vázaná se vznikem hvězd podél komplexu obřích molekulárních mračen jsou výmluvnými značkami.

Štítky: Ic1396, Bubble nebula, M52, Widefield, Elephant's trunk, Cepheus, Mouse over


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »