Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Dione

Uznání: Map - Paul Schenk (LPI), Image Data - Cassini, ISS, JPL, ESA, NASA

Tato globální mapa ve válcové projekci je jednou z šesti nových barevných map Saturnových ledových měsíců střední velikosti vytvořená na základě 10 let obrazových údajů z kosmické sondy Cassini. Měsíc Dione, který v roce 1684 objevil astronom Cassini, měří 1120 kilometrů. Tato nejnovější mapa kosmického věku pořízená na základě dat, která sahají od infračervených k ultrafialovým, má plné rozlišení 250 metrů na pixel. Zřetelně je vidět pozoruhodný rozdíl v jasnosti mezi slapově vázanou světlejší návětrnou polokoulí (vpravo) a tmavší závětrnou polokoulí. Podobně jako u další Saturnových měsíců, které obíhají uvnitř širokého prstence E, je i u Dione návětrná polokoule udržována světlá, protože nabírá povlak ledového materiálu ze slabého prstence E. Materiál v prstenci E je trvale obnovován gejzíry u jižního pólu měsíce Enceladus. Světlé, mladší povrchové zlomy se objevují i přes tmavou, krátery posetou závětrnou polokouli.

Štítky: Saturn, Enceladus, Dione, E-ring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »