Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Dione

Uznání: Map - Paul Schenk (LPI), Image Data - Cassini, ISS, JPL, ESA, NASA

Tato globální mapa ve válcové projekci je jednou z šesti nových barevných map Saturnových ledových měsíců střední velikosti vytvořená na základě 10 let obrazových údajů z kosmické sondy Cassini. Měsíc Dione, který v roce 1684 objevil astronom Cassini, měří 1120 kilometrů. Tato nejnovější mapa kosmického věku pořízená na základě dat, která sahají od infračervených k ultrafialovým, má plné rozlišení 250 metrů na pixel. Zřetelně je vidět pozoruhodný rozdíl v jasnosti mezi slapově vázanou světlejší návětrnou polokoulí (vpravo) a tmavší závětrnou polokoulí. Podobně jako u další Saturnových měsíců, které obíhají uvnitř širokého prstence E, je i u Dione návětrná polokoule udržována světlá, protože nabírá povlak ledového materiálu ze slabého prstence E. Materiál v prstenci E je trvale obnovován gejzíry u jižního pólu měsíce Enceladus. Světlé, mladší povrchové zlomy se objevují i přes tmavou, krátery posetou závětrnou polokouli.

Štítky: Saturn, Enceladus, Dione, E-ring


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »