Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Dione

Uznání: Map - Paul Schenk (LPI), Image Data - Cassini, ISS, JPL, ESA, NASA

Tato globální mapa ve válcové projekci je jednou z šesti nových barevných map Saturnových ledových měsíců střední velikosti vytvořená na základě 10 let obrazových údajů z kosmické sondy Cassini. Měsíc Dione, který v roce 1684 objevil astronom Cassini, měří 1120 kilometrů. Tato nejnovější mapa kosmického věku pořízená na základě dat, která sahají od infračervených k ultrafialovým, má plné rozlišení 250 metrů na pixel. Zřetelně je vidět pozoruhodný rozdíl v jasnosti mezi slapově vázanou světlejší návětrnou polokoulí (vpravo) a tmavší závětrnou polokoulí. Podobně jako u další Saturnových měsíců, které obíhají uvnitř širokého prstence E, je i u Dione návětrná polokoule udržována světlá, protože nabírá povlak ledového materiálu ze slabého prstence E. Materiál v prstenci E je trvale obnovován gejzíry u jižního pólu měsíce Enceladus. Světlé, mladší povrchové zlomy se objevují i přes tmavou, krátery posetou závětrnou polokouli.

Štítky: Saturn, Enceladus, Dione, E-ring


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »