Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Dione

Uznání: Map - Paul Schenk (LPI), Image Data - Cassini, ISS, JPL, ESA, NASA

Tato globální mapa ve válcové projekci je jednou z šesti nových barevných map Saturnových ledových měsíců střední velikosti vytvořená na základě 10 let obrazových údajů z kosmické sondy Cassini. Měsíc Dione, který v roce 1684 objevil astronom Cassini, měří 1120 kilometrů. Tato nejnovější mapa kosmického věku pořízená na základě dat, která sahají od infračervených k ultrafialovým, má plné rozlišení 250 metrů na pixel. Zřetelně je vidět pozoruhodný rozdíl v jasnosti mezi slapově vázanou světlejší návětrnou polokoulí (vpravo) a tmavší závětrnou polokoulí. Podobně jako u další Saturnových měsíců, které obíhají uvnitř širokého prstence E, je i u Dione návětrná polokoule udržována světlá, protože nabírá povlak ledového materiálu ze slabého prstence E. Materiál v prstenci E je trvale obnovován gejzíry u jižního pólu měsíce Enceladus. Světlé, mladší povrchové zlomy se objevují i přes tmavou, krátery posetou závětrnou polokouli.

Štítky: Saturn, Enceladus, Dione, E-ring


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »