Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Dione

Uznání: Map - Paul Schenk (LPI), Image Data - Cassini, ISS, JPL, ESA, NASA

Tato globální mapa ve válcové projekci je jednou z šesti nových barevných map Saturnových ledových měsíců střední velikosti vytvořená na základě 10 let obrazových údajů z kosmické sondy Cassini. Měsíc Dione, který v roce 1684 objevil astronom Cassini, měří 1120 kilometrů. Tato nejnovější mapa kosmického věku pořízená na základě dat, která sahají od infračervených k ultrafialovým, má plné rozlišení 250 metrů na pixel. Zřetelně je vidět pozoruhodný rozdíl v jasnosti mezi slapově vázanou světlejší návětrnou polokoulí (vpravo) a tmavší závětrnou polokoulí. Podobně jako u další Saturnových měsíců, které obíhají uvnitř širokého prstence E, je i u Dione návětrná polokoule udržována světlá, protože nabírá povlak ledového materiálu ze slabého prstence E. Materiál v prstenci E je trvale obnovován gejzíry u jižního pólu měsíce Enceladus. Světlé, mladší povrchové zlomy se objevují i přes tmavou, krátery posetou závětrnou polokouli.

Štítky: Saturn, Enceladus, Dione, E-ring


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »