Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstencová galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na této kosmické momentce, což je ostrý kompozitní obraz tvořený snímky přes úzkopásmové i širokopásmové filtry dalekohledu Gemini Sever na Mauna Kea, je vidět galaxie NGC 660. NGC 660 je přes 20 miliónů světelných let daleko, plave si v hranicích souhvězdí Ryb, (Pisces) a díky svému pekuliárnímu vzhledu se označuje jako galaxie s polárním prstencem. Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, u nichž podstatná část populace hvězd, plynu a prachu obíhá v prstencích, které jsou téměř kolmé k rovině galaktického disku. Tuto bizarní konfiguraci mohlo způsobit náhodné zachycení materiálu galaktickým diskem z prolétající galaxie, přičemž zachycené trosky byly nakonec vymrštěny do oběžného prstence. Bouřlivá gravitační interakce mohla způsobit spousty růžových hvězdotvorných oblastí, kterými je prstenec v NGC 660 posetý. Polárního prstence lze využít k výzkumu tvaru jinak neviditelného halo temné hmoty výpočtem gravitačního působení této temné hmoty na oběžný prstenec a disk. Prstenec v NGC 660 je větší než disk a měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »