Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstencová galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na této kosmické momentce, což je ostrý kompozitní obraz tvořený snímky přes úzkopásmové i širokopásmové filtry dalekohledu Gemini Sever na Mauna Kea, je vidět galaxie NGC 660. NGC 660 je přes 20 miliónů světelných let daleko, plave si v hranicích souhvězdí Ryb, (Pisces) a díky svému pekuliárnímu vzhledu se označuje jako galaxie s polárním prstencem. Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, u nichž podstatná část populace hvězd, plynu a prachu obíhá v prstencích, které jsou téměř kolmé k rovině galaktického disku. Tuto bizarní konfiguraci mohlo způsobit náhodné zachycení materiálu galaktickým diskem z prolétající galaxie, přičemž zachycené trosky byly nakonec vymrštěny do oběžného prstence. Bouřlivá gravitační interakce mohla způsobit spousty růžových hvězdotvorných oblastí, kterými je prstenec v NGC 660 posetý. Polárního prstence lze využít k výzkumu tvaru jinak neviditelného halo temné hmoty výpočtem gravitačního působení této temné hmoty na oběžný prstenec a disk. Prstenec v NGC 660 je větší než disk a měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »