Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstencová galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na této kosmické momentce, což je ostrý kompozitní obraz tvořený snímky přes úzkopásmové i širokopásmové filtry dalekohledu Gemini Sever na Mauna Kea, je vidět galaxie NGC 660. NGC 660 je přes 20 miliónů světelných let daleko, plave si v hranicích souhvězdí Ryb, (Pisces) a díky svému pekuliárnímu vzhledu se označuje jako galaxie s polárním prstencem. Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, u nichž podstatná část populace hvězd, plynu a prachu obíhá v prstencích, které jsou téměř kolmé k rovině galaktického disku. Tuto bizarní konfiguraci mohlo způsobit náhodné zachycení materiálu galaktickým diskem z prolétající galaxie, přičemž zachycené trosky byly nakonec vymrštěny do oběžného prstence. Bouřlivá gravitační interakce mohla způsobit spousty růžových hvězdotvorných oblastí, kterými je prstenec v NGC 660 posetý. Polárního prstence lze využít k výzkumu tvaru jinak neviditelného halo temné hmoty výpočtem gravitačního působení této temné hmoty na oběžný prstenec a disk. Prstenec v NGC 660 je větší než disk a měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »