Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstencová galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na této kosmické momentce, což je ostrý kompozitní obraz tvořený snímky přes úzkopásmové i širokopásmové filtry dalekohledu Gemini Sever na Mauna Kea, je vidět galaxie NGC 660. NGC 660 je přes 20 miliónů světelných let daleko, plave si v hranicích souhvězdí Ryb, (Pisces) a díky svému pekuliárnímu vzhledu se označuje jako galaxie s polárním prstencem. Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, u nichž podstatná část populace hvězd, plynu a prachu obíhá v prstencích, které jsou téměř kolmé k rovině galaktického disku. Tuto bizarní konfiguraci mohlo způsobit náhodné zachycení materiálu galaktickým diskem z prolétající galaxie, přičemž zachycené trosky byly nakonec vymrštěny do oběžného prstence. Bouřlivá gravitační interakce mohla způsobit spousty růžových hvězdotvorných oblastí, kterými je prstenec v NGC 660 posetý. Polárního prstence lze využít k výzkumu tvaru jinak neviditelného halo temné hmoty výpočtem gravitačního působení této temné hmoty na oběžný prstenec a disk. Prstenec v NGC 660 je větší než disk a měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »