Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Image Credit: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Někomu to může připadat jako kočičí oko. Okouzlující mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází v mezihvězdném prostoru 3000 světelných let daleko od Země. Kočičí oko (NGC 6543) je klasickou planetární mlhovinou a představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi života Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit vnější vzory prašných soustředných obálek odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných záchvěvů. Ovšem vznik krásných a složitějších vnitřních struktur není dost dobře pochopen. Toto opravdu kosmické oko, které je tak dobře vidět na digitálně zaostřeném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu, měří přes půl světelného roku. Astronomové mohou při pohledu do tohoto Kočičího oka zřejmě uvidět osud našeho Slunce, kterému je souzeno vstoupit do vlastní planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Ngc 6543, Hubble, Cat's eye nebula


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »