Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Image Credit: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Někomu to může připadat jako kočičí oko. Okouzlující mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází v mezihvězdném prostoru 3000 světelných let daleko od Země. Kočičí oko (NGC 6543) je klasickou planetární mlhovinou a představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi života Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit vnější vzory prašných soustředných obálek odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných záchvěvů. Ovšem vznik krásných a složitějších vnitřních struktur není dost dobře pochopen. Toto opravdu kosmické oko, které je tak dobře vidět na digitálně zaostřeném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu, měří přes půl světelného roku. Astronomové mohou při pohledu do tohoto Kočičího oka zřejmě uvidět osud našeho Slunce, kterému je souzeno vstoupit do vlastní planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Ngc 6543, Hubble, Cat's eye nebula


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »