Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Image Credit: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Někomu to může připadat jako kočičí oko. Okouzlující mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází v mezihvězdném prostoru 3000 světelných let daleko od Země. Kočičí oko (NGC 6543) je klasickou planetární mlhovinou a představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi života Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit vnější vzory prašných soustředných obálek odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných záchvěvů. Ovšem vznik krásných a složitějších vnitřních struktur není dost dobře pochopen. Toto opravdu kosmické oko, které je tak dobře vidět na digitálně zaostřeném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu, měří přes půl světelného roku. Astronomové mohou při pohledu do tohoto Kočičího oka zřejmě uvidět osud našeho Slunce, kterému je souzeno vstoupit do vlastní planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Ngc 6543, Hubble, Cat's eye nebula


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »