Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protoplanetární disk HL Tauri z ALMA

Uznání: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NSF

Proč má tento obří disk mezery? Vzrušující a pravděpodobná odpověď zní: planety. Záhadou je, jak v těchto mezerách tak rychle vznikly dostatečně hmotné planety, jelikož hvězdná soustava HL Tauri je stará jen asi jeden milión roků. Obraz, na kterém byly mezery objeveny, byl pořízen novým dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile. Dalekohled ALMA zobrazil protoplanetární disk, který měří asi 1500 světelných minut do zatím nevídaných podrobností, rozlišil totiž podrobnosti o rozměru pouhých 40 světelných minut. Nízkoenergetické světlo, které ALMA využívá bylo též schopné proniknout skrz závoj plynu a prachu. Soustava HL Tauri se nachází asi 450 světelných let daleko od Země. Studium HL Tauri nám nejspíše umožní nahlédnout, jak vznikala a vyvíjela se naše Sluneční soustava.

Štítky: Planety, Disk, Alma


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »