Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protoplanetární disk HL Tauri z ALMA

Uznání: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NSF

Proč má tento obří disk mezery? Vzrušující a pravděpodobná odpověď zní: planety. Záhadou je, jak v těchto mezerách tak rychle vznikly dostatečně hmotné planety, jelikož hvězdná soustava HL Tauri je stará jen asi jeden milión roků. Obraz, na kterém byly mezery objeveny, byl pořízen novým dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile. Dalekohled ALMA zobrazil protoplanetární disk, který měří asi 1500 světelných minut do zatím nevídaných podrobností, rozlišil totiž podrobnosti o rozměru pouhých 40 světelných minut. Nízkoenergetické světlo, které ALMA využívá bylo též schopné proniknout skrz závoj plynu a prachu. Soustava HL Tauri se nachází asi 450 světelných let daleko od Země. Studium HL Tauri nám nejspíše umožní nahlédnout, jak vznikala a vyvíjela se naše Sluneční soustava.

Štítky: Planety, Disk, Alma


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »