Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protoplanetární disk HL Tauri z ALMA

Uznání: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NSF

Proč má tento obří disk mezery? Vzrušující a pravděpodobná odpověď zní: planety. Záhadou je, jak v těchto mezerách tak rychle vznikly dostatečně hmotné planety, jelikož hvězdná soustava HL Tauri je stará jen asi jeden milión roků. Obraz, na kterém byly mezery objeveny, byl pořízen novým dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile. Dalekohled ALMA zobrazil protoplanetární disk, který měří asi 1500 světelných minut do zatím nevídaných podrobností, rozlišil totiž podrobnosti o rozměru pouhých 40 světelných minut. Nízkoenergetické světlo, které ALMA využívá bylo též schopné proniknout skrz závoj plynu a prachu. Soustava HL Tauri se nachází asi 450 světelných let daleko od Země. Studium HL Tauri nám nejspíše umožní nahlédnout, jak vznikala a vyvíjela se naše Sluneční soustava.

Štítky: Planety, Disk, Alma


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »