Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hrana galaxie NGC 5866

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgment: W. Keel (U. Alabama)

Why is this galaxy so thin? Many disk galaxies are actually just as thin as NGC 5866, pictured above, but are not seen edge-on from our vantage point. One galaxy that is situated edge-on is our own Milky Way Galaxy. Classified as a lenticular galaxy, NGC 5866 has numerous and complex dust lanes appearing dark and red, while many of the bright stars in the disk give it a more blue underlying hue. The blue disk of young stars can be seen extending past the dust in the extremely thin galactic plane, while the bulge in the disk center appears tinged more orange from the older and redder stars that likely exist there. Although similar in mass to our Milky Way Galaxy, light takes about 60,000 light years to cross NGC 5866, about 30 percent less than light takes to cross our own Galaxy. In general, many disk galaxies are very thin because the gas that formed them collided with itself as it rotated about the gravitational center. Galaxy NGC 5866 lies about 44 million light years distant toward the constellation of the Dragon (Draco).

Štítky: Galaxie, Edgo-on, NGC 5866


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »