Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tato kometa Lovejoy

Uznání a copyright: Damian Peach

Kometa Lovejoy C/2014 Q2 je na tomto barevném teleskopickém portrétu pořízeném 16. prosince zarámována jakýmsi kosmickým vánočním stromkem s hvězdnatými dekoracemi. Její nádherná koma je zeleně zbarvená plynem dvouatomového uhlíku C2, který fluoreskuje ve slunečním světle. Tato kometa Lovejoy byla objevena v srpnu tohoto roku a nyní se pohybuje na sever souhvězdím Holubice (Columba), směřuje do Zajíce (Lepus) jižně od Orionu a je dostatečně jasná, aby mohla nabídnout pěkný pohled triedrem. Tato kometa Lovejoy není ve vnitřní Sluneční soustavě poprvé, nejblíže planetě Zemi bude 7. ledna a svým perihelem, nejbližším bodem ke Slunci, projde 30. ledna. Planeta Země projde svým vlastním perihelem 4. ledna. Tato kometa Lovejoy je dlouhoperiodická a zpátky se zase vrátí... za 8000 let.

Štítky: Coma, Comet lovejoy, C/2014 q2


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »