Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1795: Mlhovina Rybí hlava

Uznání a copyright: Bill Snyder (Bill Snyder Photography)

Někomu tato mlhovina připomíná rybí hlavu. Ve skutečnosti je ovšem na tomto barevném kosmickém portrétu vidět mračna zářícího plynu a neprostupného prachu v IC 1795, což je hvězdotvorná oblast v severním souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Barvy mlhoviny vznikly namapováním Hubblovy palety falešných barev do úzkopásmových emisí atomů kyslíku, vodíku a síry do modré, zelené a červené barvy a dalším přimícháním obrazových dat oblasti pořízených přes širokopásmové filtry. Ne tak daleko na obloze se nachází slavná dvojitá hvězdokupa v Perseu a IC 1795 samotná je vedle IC 1805, tedy vedle mlhoviny Srdce, jako součást komplexu hvězdotvorných oblastí, který se nachází na okraji velkého molekulárního mračna. Tento velký komplex hvězdotvorných oblastí je pouze něco přes 6000 světelných let daleko v Perseově spirálním rameni naší Mléčné dráhy. Obrázek IC 1795 by v této vzdálenosti zabíral asi 70 světelných let.

Štítky: Star-forming region, IC 1795, Fishhead Nebula


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »