Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1795: Mlhovina Rybí hlava

Uznání a copyright: Bill Snyder (Bill Snyder Photography)

Někomu tato mlhovina připomíná rybí hlavu. Ve skutečnosti je ovšem na tomto barevném kosmickém portrétu vidět mračna zářícího plynu a neprostupného prachu v IC 1795, což je hvězdotvorná oblast v severním souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Barvy mlhoviny vznikly namapováním Hubblovy palety falešných barev do úzkopásmových emisí atomů kyslíku, vodíku a síry do modré, zelené a červené barvy a dalším přimícháním obrazových dat oblasti pořízených přes širokopásmové filtry. Ne tak daleko na obloze se nachází slavná dvojitá hvězdokupa v Perseu a IC 1795 samotná je vedle IC 1805, tedy vedle mlhoviny Srdce, jako součást komplexu hvězdotvorných oblastí, který se nachází na okraji velkého molekulárního mračna. Tento velký komplex hvězdotvorných oblastí je pouze něco přes 6000 světelných let daleko v Perseově spirálním rameni naší Mléčné dráhy. Obrázek IC 1795 by v této vzdálenosti zabíral asi 70 světelných let.

Štítky: Star-forming region, IC 1795, Fishhead Nebula


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »