Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útesy na kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznání a licence (CC BY-SA 3.0 IGO): ESA, Rosetta spacecraft, NAVCAM; Additional Processing: Stuart Atkinson

Tyto vyskoké útesy se nacházejí na povrchu komety. Byly objeveny jako součást tmavého jádra komety Čurjumov–Gerasimenko (CG) kosmickou sondou Rosetta, kterou vypustila ESA a která začala tuto kometu obíhat začátkem srpna. Snímky rozeklaných útesů, jak je vidět zde, Rosetta pořídila asi před dvěma týdny. I když ční do výšky asi jednoho kilometru, tak nízká povrchová gravitace komety CG by člověku nejspíš umožnila skok z takového útesu přežít. U paty útesů je poměrně hladký terén posetý balvany velkými až 20 metrů. Data z Rosetty ukazují, že led komety GC se výrazně odlišuje frakcí deuteria a tudíž je asi jiného původu, než voda v pozemských oceánech. Kosmická sonda Rosetta má pokračovat v doprovázení komety, jak směřuje ke svému největšímu přiblížení ke Slunci v srpnu 2015.

Štítky: Cliffs, Rosetta, Comet Churyumov–Gerasimenko


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »