Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útesy na kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznání a licence (CC BY-SA 3.0 IGO): ESA, Rosetta spacecraft, NAVCAM; Additional Processing: Stuart Atkinson

Tyto vyskoké útesy se nacházejí na povrchu komety. Byly objeveny jako součást tmavého jádra komety Čurjumov–Gerasimenko (CG) kosmickou sondou Rosetta, kterou vypustila ESA a která začala tuto kometu obíhat začátkem srpna. Snímky rozeklaných útesů, jak je vidět zde, Rosetta pořídila asi před dvěma týdny. I když ční do výšky asi jednoho kilometru, tak nízká povrchová gravitace komety CG by člověku nejspíš umožnila skok z takového útesu přežít. U paty útesů je poměrně hladký terén posetý balvany velkými až 20 metrů. Data z Rosetty ukazují, že led komety GC se výrazně odlišuje frakcí deuteria a tudíž je asi jiného původu, než voda v pozemských oceánech. Kosmická sonda Rosetta má pokračovat v doprovázení komety, jak směřuje ke svému největšímu přiblížení ke Slunci v srpnu 2015.

Štítky: Cliffs, Rosetta, Comet Churyumov–Gerasimenko


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »