Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útesy na kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznání a licence (CC BY-SA 3.0 IGO): ESA, Rosetta spacecraft, NAVCAM; Additional Processing: Stuart Atkinson

Tyto vyskoké útesy se nacházejí na povrchu komety. Byly objeveny jako součást tmavého jádra komety Čurjumov–Gerasimenko (CG) kosmickou sondou Rosetta, kterou vypustila ESA a která začala tuto kometu obíhat začátkem srpna. Snímky rozeklaných útesů, jak je vidět zde, Rosetta pořídila asi před dvěma týdny. I když ční do výšky asi jednoho kilometru, tak nízká povrchová gravitace komety CG by člověku nejspíš umožnila skok z takového útesu přežít. U paty útesů je poměrně hladký terén posetý balvany velkými až 20 metrů. Data z Rosetty ukazují, že led komety GC se výrazně odlišuje frakcí deuteria a tudíž je asi jiného původu, než voda v pozemských oceánech. Kosmická sonda Rosetta má pokračovat v doprovázení komety, jak směřuje ke svému největšímu přiblížení ke Slunci v srpnu 2015.

Štítky: Cliffs, Rosetta, Comet Churyumov–Gerasimenko


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »