Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útesy na kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznání a licence (CC BY-SA 3.0 IGO): ESA, Rosetta spacecraft, NAVCAM; Additional Processing: Stuart Atkinson

Tyto vyskoké útesy se nacházejí na povrchu komety. Byly objeveny jako součást tmavého jádra komety Čurjumov–Gerasimenko (CG) kosmickou sondou Rosetta, kterou vypustila ESA a která začala tuto kometu obíhat začátkem srpna. Snímky rozeklaných útesů, jak je vidět zde, Rosetta pořídila asi před dvěma týdny. I když ční do výšky asi jednoho kilometru, tak nízká povrchová gravitace komety CG by člověku nejspíš umožnila skok z takového útesu přežít. U paty útesů je poměrně hladký terén posetý balvany velkými až 20 metrů. Data z Rosetty ukazují, že led komety GC se výrazně odlišuje frakcí deuteria a tudíž je asi jiného původu, než voda v pozemských oceánech. Kosmická sonda Rosetta má pokračovat v doprovázení komety, jak směřuje ke svému největšímu přiblížení ke Slunci v srpnu 2015.

Štítky: Cliffs, Rosetta, Comet Churyumov–Gerasimenko


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »