Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný metan z Marsu

Uznání ilustrace: Methane Workshop, Frascati Italy, Villanueva et al. 2009, NASA

Jak vznikl metan na Marsu? Nedávná měření vozítka Curiosity, které nyní jezdí po Marsu, ukazují překvapivý desetinásobný vzrůst atmosférického metanu mezi měřeními jen pár měsíců od sebe. Hlavním producentem metanu na Zemi je život a tak bují spekulace, že nějaký druh života, možná mikrobiální, tvoří metan pod povrchem Marsu. Existují i další možnosti včetně nejpravděpodobnějšího modelu náhlého uvolňování metanu po smíchání určitých druhů zemin s podzemní vodou. Na ilustraci jsou vidět navrhované způsoby vzniku marťanského metanu. Původ metanu na Marsu zůstane jistě předmětem aktivního výzkumu s využitím programů jako je Curiosity a indická družice Marsu, která pomocí měření změn koncentrace metanu pátrá příčinách a možných procesech produkujích metan.

Štítky: Mars, Methane, Curiosity


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »