Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný metan z Marsu

Uznání ilustrace: Methane Workshop, Frascati Italy, Villanueva et al. 2009, NASA

Jak vznikl metan na Marsu? Nedávná měření vozítka Curiosity, které nyní jezdí po Marsu, ukazují překvapivý desetinásobný vzrůst atmosférického metanu mezi měřeními jen pár měsíců od sebe. Hlavním producentem metanu na Zemi je život a tak bují spekulace, že nějaký druh života, možná mikrobiální, tvoří metan pod povrchem Marsu. Existují i další možnosti včetně nejpravděpodobnějšího modelu náhlého uvolňování metanu po smíchání určitých druhů zemin s podzemní vodou. Na ilustraci jsou vidět navrhované způsoby vzniku marťanského metanu. Původ metanu na Marsu zůstane jistě předmětem aktivního výzkumu s využitím programů jako je Curiosity a indická družice Marsu, která pomocí měření změn koncentrace metanu pátrá příčinách a možných procesech produkujích metan.

Štítky: Mars, Methane, Curiosity


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »