Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný metan z Marsu

Uznání ilustrace: Methane Workshop, Frascati Italy, Villanueva et al. 2009, NASA

Jak vznikl metan na Marsu? Nedávná měření vozítka Curiosity, které nyní jezdí po Marsu, ukazují překvapivý desetinásobný vzrůst atmosférického metanu mezi měřeními jen pár měsíců od sebe. Hlavním producentem metanu na Zemi je život a tak bují spekulace, že nějaký druh života, možná mikrobiální, tvoří metan pod povrchem Marsu. Existují i další možnosti včetně nejpravděpodobnějšího modelu náhlého uvolňování metanu po smíchání určitých druhů zemin s podzemní vodou. Na ilustraci jsou vidět navrhované způsoby vzniku marťanského metanu. Původ metanu na Marsu zůstane jistě předmětem aktivního výzkumu s využitím programů jako je Curiosity a indická družice Marsu, která pomocí měření změn koncentrace metanu pátrá příčinách a možných procesech produkujích metan.

Štítky: Mars, Methane, Curiosity


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »