Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tyrénské moře a slunovratová obloha

Uznání a copyright: Danilo Pivato

Dnes v 23:03 světového času nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje své nejjižnější deklinace na pozemské obloze. Prosincový slunovrat pochopitelně vyznačuje začátek zimy na severní polokouli a léta na polokouli jižní. Slunce dnes přes oblohu nad jižním obzorem učiní při pohledu ze severní polokoule svůj nejnižší oblouk, jak je také vidět nahoře na horizontálně zkomprimovaném snímku. Takže na severu má den slunovratu nejkratší délku mezi východem a západem a tedy nejméně denního světla. Tento pěkný kompozitní obraz sleduje dráhu Slunce na obloze prosincového slunovratu v roce 2005 na nádherné modré obloze nad pobřežím Tyrénského moře ze Santa Severa směrem k Fiumicino v Itálii. Záběry pokrývají asi 115 stupňů ve 43 jednotlivých, dobře naplánovaných expozicích od východu po západ.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Slunce, Slunovrat, Západ slunce


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »