Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tyrénské moře a slunovratová obloha

Uznání a copyright: Danilo Pivato

Dnes v 23:03 světového času nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje své nejjižnější deklinace na pozemské obloze. Prosincový slunovrat pochopitelně vyznačuje začátek zimy na severní polokouli a léta na polokouli jižní. Slunce dnes přes oblohu nad jižním obzorem učiní při pohledu ze severní polokoule svůj nejnižší oblouk, jak je také vidět nahoře na horizontálně zkomprimovaném snímku. Takže na severu má den slunovratu nejkratší délku mezi východem a západem a tedy nejméně denního světla. Tento pěkný kompozitní obraz sleduje dráhu Slunce na obloze prosincového slunovratu v roce 2005 na nádherné modré obloze nad pobřežím Tyrénského moře ze Santa Severa směrem k Fiumicino v Itálii. Záběry pokrývají asi 115 stupňů ve 43 jednotlivých, dobře naplánovaných expozicích od východu po západ.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Slunce, Slunovrat, Západ slunce


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »