Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tyrénské moře a slunovratová obloha

Uznání a copyright: Danilo Pivato

Dnes v 23:03 světového času nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje své nejjižnější deklinace na pozemské obloze. Prosincový slunovrat pochopitelně vyznačuje začátek zimy na severní polokouli a léta na polokouli jižní. Slunce dnes přes oblohu nad jižním obzorem učiní při pohledu ze severní polokoule svůj nejnižší oblouk, jak je také vidět nahoře na horizontálně zkomprimovaném snímku. Takže na severu má den slunovratu nejkratší délku mezi východem a západem a tedy nejméně denního světla. Tento pěkný kompozitní obraz sleduje dráhu Slunce na obloze prosincového slunovratu v roce 2005 na nádherné modré obloze nad pobřežím Tyrénského moře ze Santa Severa směrem k Fiumicino v Itálii. Záběry pokrývají asi 115 stupňů ve 43 jednotlivých, dobře naplánovaných expozicích od východu po západ.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Slunce, Slunovrat, Západ slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »