Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama místa přistání Apolla 11

Neil Armstrong, Apollo 11, NASA

Viděli jste poslední dobou nějaké panoráma z jiného světa? Toto panoráma sestavené ze skanů s vysokým rozlišením původních filmových políček zabírá vznešenou pustinu místa přitání Apolla 11 v měsíčním Moři klidu. Snímky pořídil Neil Armstrong z lunárního modulu při pohledu ze svého okna a políčko zcela vlevo (AS11-37-5449) je vůbec první snímek pořízený člověkem na jiném nebeském tělese. Směrem na jih jsou v popředí vlevo vidět trysky raketových motorků a vpravo směrem k západu je vidět stín přistávacího modulu Orel (Eagle). Pro představu měřítka, ten mělký kráter vpravo má průměr asi 12 metrů. Snímky byly pořízeny z oken lunárního modulu asi jednu a půl hodiny po přistání, ještě před procházkou na měsíčním povrchu s cílem zdokumentovat místo přistání v případě, že by bylo nutné nečekaně odletět.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Neil armstrong


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »