Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře ze skleněných kuliček

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Vypadá to jako vzácná sbírka starožitností. Ovšem tato matice zapuštěných vírů a čar ve skutečnosti sleduje dramatický vývoj dílčích aurorálních bouří na Zemi. Je to sekvence více než 600 snímků rybím okem od obzoru k obzoru byla pořízena v průběhu 2 hodin u polárního kruhu v Laponsku v severním Švédsku v březnu 2012. Sekvence začíná vlevo nahoře za večerního soumraku a končí vpravo dole a pokrývá dva vrcholy aktivit s jasnými koronami v nadhlavníku. Flotila družic NASA THEMIS objevila při průzkumu prostoru mezi Zemí a Měsíce, že takové exploze aurorální aktivity pohání náhlé uvolnění energie v zemské magnetosféře. Dokonce ani když nehrajete kuličky, tak můžete sledovat tento odkaz a podívat se na tuto sekvenci v plnohodnostném zrychleném videu (vimeo).

Štítky: Substorm, Northern lights, Severní polární záře, Magnetosphere, Themis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »