Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobná konjukce měsíců Jupiteru

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Na tomto jediném záběru z Hubbla z 24. ledna je největší obří planeta Sluneční soustavy Jupiter a tři z jeho čtyř velkých Galilejských měsíců. Před pásy horních mračen Jupiteru přecházejí ve vzácné trojité konjunkci na snímku zleva od spodu doprava nahoru měsíce Europa, Kalisto a Io. Podle barev samotných se dá rozlišit téměř bílá ledová Europa, tmavě hnědý starý kráterovaný povrch Kalisto a žlutý vulkanický povrch Io. Při položení kurzoru na obrázek lze identifikovat přecházející měsíce a jejich stíny, nebo můžete následovat tento odkaz. Je pozoruhodné, že na ostrém Hubblu pohledu lze také nalézt dva malé vnitřní měsíce Amalthea a Thebe. Galileovské měsíce mají průměry zhruba od 3000 do 5000 kilometrů, takže co do velikosti jsou srovnatelné s pozemským Měsícem. Ovšem Amalthea a Thebe podivných tvarů měří pouze asi 260 respektive 100 kilometrů.

Štítky: Jupiter, Konjunkce, Io, Callisto, Europa, Mouse over


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »