Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Palomar 12

Uznání: ESA/Hubble, NASA

Palomar 12 zde nevznikla. Hvězdy v této kulové hvězdokupě, která byla poprvé identifikována v palomarské přehlídce oblohy, jsou mladší, než hvězdy v jiných kulových hvězdokupách, které osidlují halo naší Galaxie Mléčné dráhy. Poloha hvězdokupy Palomar 12 v naší Galaxii a její změřená rychlost naznačují, že jejím domovem byla kdysi trpasličí eliptická galaxie ve Střelci, malá satelitní galaxie Mléčné dráhy. Při těsných přiblíženích k větší Mléčné dráze ji gravitační slapy rozlámaly a přišla o většinu svých hvězd. Slapové zachycení hvězdokupy Palomar 12, která je nyní částí halo Mléčné dráhy, nastalo nejspíše před 1,7 miliardou let. Hvězdokupa Palomar 12, která je na ostrém snímku z Hubbla vidět vidět za paprsčitými hvězdami popředí, měří téměř 60 světelných let. Nachází se ve vzdálenosti asi 60 000 světelných let v souhvězdí Kozoroha (Capricornus).

Štítky: Palomar 12, Kulová hvězdokupa, Trpasličí sférická galaxie ve Střelci, Galaxie, Acs


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »