Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mocniny deseti

Uznání a copyright videa: Charles & Ray Eames (Eames Office)

Jak se liší pohled na vesmír v malém, středním a velkém měřítku? Pěkné srovnání nabízí nejslavnější vědecký krátký film svojí generace. Film Mocniny deseti vznikl původně v letech 1960-tých, nyní byl oficiálně umístěn na YouTube a je vidět nahoře. Klikněte na šipku a sami se můžete na devítiminutový film podívat. Film každých 10 sekund zvětšuje měřítko strany zobrazeného čtverce z deky na pikniku poblíž Chicaga o desetinásobek až ke Kupě galaxií v Panně. Potom se chod zvětšení otočí a každé dvě sekundy se zmenšuje desetinásobně až končí uvnitř jediného protonu. Sekvence Mocniny deseti staví na knize Kosmické pohledy (Cosmic View), kterou v roce 1957 napsal Kees Boeke, stejně jako na podobném, ale většinou animovaném filmu Cosmic Zoom, který také vznikl koncem let 1960-tých. Změny perspektivy jsou natolik úchvatné a poučné, že byly znovu vytvořeny za pomoci modernějších počítačových technik, včetně prvních několika minut filmu Contact a krátkého digitálního videa zvaného Známý vesmír (The Known Universe) vytvořeného v roce 2010 pro Americké muzeum přírodní historie. Tvůrci filmu, Ray Eames a její manžel Charles byli známi svým vizionářským duchem a dokonce i vynalezli své vlastní populární křeslo.

Štítky: Měřítko, Vesmír, Powers of Ten, Video


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »