Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Interaktivní měřítka vesmíru

You need a more recent version of Adobe Flash Player.

Uznání a copyright: Cary & Michael Huang

Jak vypadá vesmír v malých měřítcích? A ve velkých? Lidstvo objevuje, že vesmír je v každé zkoumané proporci vždycky velice odlišný. For example, so far as we know, every tiny proton is Například, jak doposud víme, každý maličký proton je úplně stejný, ale každá velká galaxie je jiná. V nám bližších měřítcích, pro člověka malá skleněná deska stolu se živočichu velikosti zrnka prachu jeví jako ohromná planina, možná posetá balvany buněk. Ne všechna měřítka jsou dobře prozkoumána, například, co se stane s malou kapičkou, když kýchnete, je předmětem aktivního výzkumu a je možná užitečné vědět, aby se mohlo zabránit šíření nemocí. Interaktivní flashová animace nahoře je moderní verzí klasického videa Mocniny deseti, je svým způsobem novým oknem mnoha známých měřítek našeho vesmíru. Posuvem jezdce dole můžete zkoumatrůznorodost velikostí, a při kliknutí na různé objekty získáte jejich stručný popis.

Štítky: Vesmír, Interactive, Planck scale


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »