Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta na Měsíc

Uznání: Georges Méliès, Wikipedia

Jaké by to bylo podívat se na Měsíc? První velký film, který prozkoumal tuto věčnou transkulturní fantazii, se jmenoval Le voyage dans la lune (Cesta na Měsíc), vznikl v roce 1902 a stal se jedním z nejpopulárnějších filmů na počátku dvacátého století. V tomto němém filmu byl hvězdou filmař Georges Melies samotný a film představil klub astronomů při cestě na Měsíc a zpátky. Na obrázku nahoře je políčko z filmu, které se stalo trvalou ikonou jak pro film, tak pro vesmír. V narážce na trajektorii do terče je člověk na Měsíci v karikatuře zasažen lidskou kosmickou lodí. Celý čtrnáctiminutový film je nyní volně dostupný. Návštěva Měsíce byla nadále velice populárním tématem dokonce i 67 let později, kdy v roce 1969 lidé poprvé uskutečnili tuto cestu doopravdy.

Štítky: Měsíc, History, Space travel


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »