Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Je noční obloha ve směru opačném od Slunce nejtmavší? Není. Ve skutečnosti lze na extrémně tmavé obloze 180 stupňů od Slunce uvidět vzácně rozeznatelnou zář známou jako protisvit (německy gegenschein). Protisvit je sluneční světlo zpátky rozptylované ma malých částicích meziplanetárního prachu. Tyto prachové částice jsou odštěpky asteroidů milimetrové velikosti a obíhají v rovině ekliptiky podobně jako planety. Pictured above from last year is one of the more spectacular pictures of the gegenschein yet taken. Na hloubkové expozici pod extrémně tmavou oblohou nad observatoří Las Campanas v Chile je vidět protisvit tak zřetelně, že je vidět dokonce i okolní záře. Mezi pozoruhodné objekty v pozadí patří galaxie Andromeda, hvězdokupa Plejády, mlhovina Kalifornie, pás Orionu těsně pod mlhovinou Orion a uvnitř Barnardovy smyčky a jasné hvězdy Sirius a Betelgeuse. Protisvit se liší od zvířetníkového světla poblíž Slunce vysokým úhlem odrazu. Protisvitu podobný jev se ve dne nazývá glorie a tu lze vidět z letadla v odrazivém vzduchu nebo mračnech na straně opačné od Slunce.

Štítky: Orion, Chile, Gegenschein


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk

2. dubna 2026 ve 4:11 ráno nastal takzvaný růžový úplněk

Další informace »