Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo pohledů do vesmíru vzbuzuje představivost tak, jako 1500 světelných let vzdálená, nesmírně velká porodnice hvězd, mlhovina Orion. Tento krásný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Při srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách má nejjasnější část mlhoviny střed u mladých, hmotných, žhavých hvězd známých jako Trapéz. Ale na infračerveném snímku lze též detekovat mnoho protohvězd, které jsou stále v procesu tvoření a zde jsou vidět v červené barvě. Například mezi červenými body u tmavého prachového filamentu nalevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, u které byly nedávno v protostelární obálce nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivín.

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer, Protostars


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »