Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo pohledů do vesmíru vzbuzuje představivost tak, jako 1500 světelných let vzdálená, nesmírně velká porodnice hvězd, mlhovina Orion. Tento krásný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Při srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách má nejjasnější část mlhoviny střed u mladých, hmotných, žhavých hvězd známých jako Trapéz. Ale na infračerveném snímku lze též detekovat mnoho protohvězd, které jsou stále v procesu tvoření a zde jsou vidět v červené barvě. Například mezi červenými body u tmavého prachového filamentu nalevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, u které byly nedávno v protostelární obálce nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivín.

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer, Protostars


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hmlovina Riasy

Další informace »