Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo pohledů do vesmíru vzbuzuje představivost tak, jako 1500 světelných let vzdálená, nesmírně velká porodnice hvězd, mlhovina Orion. Tento krásný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Při srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách má nejjasnější část mlhoviny střed u mladých, hmotných, žhavých hvězd známých jako Trapéz. Ale na infračerveném snímku lze též detekovat mnoho protohvězd, které jsou stále v procesu tvoření a zde jsou vidět v červené barvě. Například mezi červenými body u tmavého prachového filamentu nalevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, u které byly nedávno v protostelární obálce nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivín.

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer, Protostars


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »