Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo pohledů do vesmíru vzbuzuje představivost tak, jako 1500 světelných let vzdálená, nesmírně velká porodnice hvězd, mlhovina Orion. Tento krásný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Při srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách má nejjasnější část mlhoviny střed u mladých, hmotných, žhavých hvězd známých jako Trapéz. Ale na infračerveném snímku lze též detekovat mnoho protohvězd, které jsou stále v procesu tvoření a zde jsou vidět v červené barvě. Například mezi červenými body u tmavého prachového filamentu nalevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, u které byly nedávno v protostelární obálce nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivín.

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer, Protostars


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »