Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Despina, měsíc Neptunu

Uznání: NASA, JPL - Processed Image Copyright: Ted Stryk

Despina je malý měsíček Neptunu. Maličká Despina měří zhruba 148 kilometrů a byla objevena v roce 1989 na snímcích z kosmické sondy Voyager 2 při přiblížení k nejvzdálenější plynné obří planetě Sluneční soustavy. Ovšem při prohlížení snímků z Voyageru 2 o 20 později amatérský zpracovatel obrazu a profesor filosofie Ted Stryk objevil něco, čeho si nikdo předtím nevšiml, snímky se stínem měsíčku Despina při přechodu přes modrou oblačnou pokrývku Neptunu. Jeho kompozitní pohled na Despinu a její stín se skládá ze čtyř archivních snímků z 24. srpna 1989, které od sebe dělí 9 minut. Despina samotná byla uměle zvýrazněna, aby byla snadněji vidět. V antické řecké mytologii je Despina dcerou Poseidonu, tedy římského boha Neptuna.

Štítky: Neptun, Přechod, Discovery, Voyager 2, Image processing, Despina


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »