Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Despina, měsíc Neptunu

Uznání: NASA, JPL - Processed Image Copyright: Ted Stryk

Despina je malý měsíček Neptunu. Maličká Despina měří zhruba 148 kilometrů a byla objevena v roce 1989 na snímcích z kosmické sondy Voyager 2 při přiblížení k nejvzdálenější plynné obří planetě Sluneční soustavy. Ovšem při prohlížení snímků z Voyageru 2 o 20 později amatérský zpracovatel obrazu a profesor filosofie Ted Stryk objevil něco, čeho si nikdo předtím nevšiml, snímky se stínem měsíčku Despina při přechodu přes modrou oblačnou pokrývku Neptunu. Jeho kompozitní pohled na Despinu a její stín se skládá ze čtyř archivních snímků z 24. srpna 1989, které od sebe dělí 9 minut. Despina samotná byla uměle zvýrazněna, aby byla snadněji vidět. V antické řecké mytologii je Despina dcerou Poseidonu, tedy římského boha Neptuna.

Štítky: Neptun, Přechod, Discovery, Voyager 2, Image processing, Despina


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »