Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné proudy v M83

Uznání a copyright: R. Gendler, D. Martinez-Delgado (ARI-ZAH, Univ. Heidelberg) D. Malin (AAO),
NAOJ, ESO, HLA - Assembly and Processing: Robert Gendler

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 se nachází zhruba 20 miliónů světelných let daleko, poblíž jižního výběžku velmi dlouhého souhvězdí Hydry. Tento pohled na krásný vesmírný ostrov obsahuje pozorování z Hubbla a také pozemská data z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, z dalekohledu Subaru japonské Národní astronomické observatoře a z fotografických dat pořízených D. Malinem na Australské astronomické observatoři. M83 měří asi 40 000 světelných let a díky svým zřetelným spirálním ramenům má populární název Jižní větrník. Hojnost červených hvězdotvorných oblastí na okrajích hustých prachových pásů v ramenech také nabízí další populární název M83, Galaxie tisíce rubínů. Nahoře tohoto nového kosmického potrétu se do oblouku vypíná severní hvězdný slapový proud, trosky po gravitačním rozpadu menší satelitní galaxie, která splynula s M83. Tento slaboučký proud hvězd byl nalezen v polovině let 1990-tých pomocí vylepšených fotografických desek.

Štítky: Spirální galaxie, M83, Starstream, Tidal star stream


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn 5,8,2026.Newton150/750 asi224 projekční nástavec a 18mm okulár.7000snímků složeno na 1500.

Další informace »