Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné proudy v M83

Uznání a copyright: R. Gendler, D. Martinez-Delgado (ARI-ZAH, Univ. Heidelberg) D. Malin (AAO),
NAOJ, ESO, HLA - Assembly and Processing: Robert Gendler

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 se nachází zhruba 20 miliónů světelných let daleko, poblíž jižního výběžku velmi dlouhého souhvězdí Hydry. Tento pohled na krásný vesmírný ostrov obsahuje pozorování z Hubbla a také pozemská data z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, z dalekohledu Subaru japonské Národní astronomické observatoře a z fotografických dat pořízených D. Malinem na Australské astronomické observatoři. M83 měří asi 40 000 světelných let a díky svým zřetelným spirálním ramenům má populární název Jižní větrník. Hojnost červených hvězdotvorných oblastí na okrajích hustých prachových pásů v ramenech také nabízí další populární název M83, Galaxie tisíce rubínů. Nahoře tohoto nového kosmického potrétu se do oblouku vypíná severní hvězdný slapový proud, trosky po gravitačním rozpadu menší satelitní galaxie, která splynula s M83. Tento slaboučký proud hvězd byl nalezen v polovině let 1990-tých pomocí vylepšených fotografických desek.

Štítky: Spirální galaxie, M83, Starstream, Tidal star stream


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »