Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V ramenech M83

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing and additional imaging - Robert Gendler

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 se nachází zhruba 12 miliónů světelných let daleko v jihovýchodním cípu velmi dlouhého souhvězdí Hydra. Tato mozaika poskládaná ze snímků archívu Hubble Legacy Archive sleduje tmavý prach a mladé modré hvězdokupy podél výrazných spirálních ramen, které M83 propůjčily její jméno - Jižní větrník. Bohaté načervenalé hvězdotvorné oblasti, které se typicky nacházejí u okrajů hustých prachových pásů, také naznačují další populární pojmenování M83 jako Galaxie tisíce rubínů. Vpravo nahoře se nachází v jasné žlutavé jádro, kterému dominuje světlo ze starších hvězd. Jádro je také jasné na rentgenových energiích, což ukazuje na vysokou koncentraci neutronových hvězd a černých děr, které po sobě zanechalo překotné vznikání hvězd. M83 je členem skupiny galaxií, do které patří i aktivní galaxie Centaurus A. Tento pohled zabírá v odhadované vzdálenosti M83 25 000 světelných let.
Oprava: Na překlep ve vzdálenosti upozornil Mirek Bena

Štítky: Star-formation, Spirální galaxie, Oblast H-II, M83


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »