Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Pozůstatek historické supernovy

Uznání: X-ray: XMM-Newton, Chandra / IR: WISE, Spitzer

Čínští astronomové zaznamenali v roce 185 po Kristu objevení se nové hvězdy v asterismu Nanmen v části oblohy idetifikované na moderních hvězdných mapách hvězdami alfa a beta Centauri. Nová hvězda byla vidět celé měsíce a považuje se za první zaznamenanou supernovu. Tento kompozitní obraz na více vlnových délkách z družicových dalekohledů 21. století XMM-Newton a Chandra v rentgenovém záření a Spitzer a WISE v infračerveném záření ukazuje zbytek po supernově RCW 86, což je pozůstatek po výbuchu hvězdy. Pohled ve falešných barvách ukazuje mezihvězdný plyn zahřátý rozpínající se rázovou vlnou v rentgenových energiích (modře a zeleně) a mezihvězdný prach zářící na chladnějších teplotách v infračerveném světle (žlutě a červeně). Dostatek železa a nepřítomnost neutronové hvězdy nebo pulzaru ve zbytku naznačuje, že původní supernova byla typu Ia. Výbuchy supernov typu Ia jsou termonukleární exploze, které zničí bílého trpaslíka, když na sebe nabalí materiál z doprovodné složky ve dvojhvězdě. Rázové rychlosti změřené v rentgenově emitující obálce a infračervené teploty prachu ukazují, že zbytek se velmi rychle rozpíná do bubliny s nízkou hustotou, která vznikla předchozím výbuchem systému bílého trpaslíka. RCW 86 je poblíž roviny naší Galaxie Mléčná dráha asi 8200 světelných let daleko a má odhadovaný poloměr 50 světelných let.

Štítky: Supernova, Infračervený, Zbytek supernovy, Rentgenový, Sn185, Rcw86, Multiwavelength


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »