Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet asteroidu 2005 YU55 kolem Země

Uznání: Deep Space Network, JPL, NASA

Asteroid 2005 YU55 včera prolétl kolem Země, ale nepředstavoval žádné nebezpečí. Toto kosmické skalisko o odhadovaném rozměru asi 400 metrů prolétlo uvnitř oběžné dráhy pozemského Měsíce. I když průlet menšího kamení kolem Země není tak neobvyklý a malé kameny z vesmíru dopadají na Zemi každý den, tak objekt této velikosti neprolétl tak blízko od roku 1976. Pokud by YU55 dopadl na Zemi, tak by mohl způsobit zemětřesení sedmé magnitudy a zanechal by za sebou kráter velikosti města. Možná větší nebezpečí by představoval dopad YU55 do oceánu a následná velká cunami. Radarový snímek nahoře byl pořízen před dvěma dny radioteleskopem sítě DSN (Deep Space Network) v Goldstone v Kalifornii v USA. Asteroid YU55 byl objeven teprve v roce 2005, což naznačuje, že v naší Sluneční soustavě mohou číhat další, zatím nedetekované potenciálně nebezpečné asteroidy. Objekty jako je YU55 je obtížné detekovat, protože jsou velmi slabé a rychle se pohybují. Lidstvo ale v nedávných letech podstatně zvýšilo schopnost po takových objektech na obloze pátrat, detekovat je, katalogizovat a analyzovat.

Štítky: Asteroid, Srážka, YU55


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »