Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet asteroidu 2005 YU55 kolem Země

Uznání: Deep Space Network, JPL, NASA

Asteroid 2005 YU55 včera prolétl kolem Země, ale nepředstavoval žádné nebezpečí. Toto kosmické skalisko o odhadovaném rozměru asi 400 metrů prolétlo uvnitř oběžné dráhy pozemského Měsíce. I když průlet menšího kamení kolem Země není tak neobvyklý a malé kameny z vesmíru dopadají na Zemi každý den, tak objekt této velikosti neprolétl tak blízko od roku 1976. Pokud by YU55 dopadl na Zemi, tak by mohl způsobit zemětřesení sedmé magnitudy a zanechal by za sebou kráter velikosti města. Možná větší nebezpečí by představoval dopad YU55 do oceánu a následná velká cunami. Radarový snímek nahoře byl pořízen před dvěma dny radioteleskopem sítě DSN (Deep Space Network) v Goldstone v Kalifornii v USA. Asteroid YU55 byl objeven teprve v roce 2005, což naznačuje, že v naší Sluneční soustavě mohou číhat další, zatím nedetekované potenciálně nebezpečné asteroidy. Objekty jako je YU55 je obtížné detekovat, protože jsou velmi slabé a rychle se pohybují. Lidstvo ale v nedávných letech podstatně zvýšilo schopnost po takových objektech na obloze pátrat, detekovat je, katalogizovat a analyzovat.

Štítky: Asteroid, Srážka, YU55


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »