Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hrad slunečních skvrn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Každý den má se západem Slunce pod obzor pěkné zakončení. Zapadající Slunce tento týden ještě přidalo sluneční skvrny viditelné pouhým okem, jelikož se ohromné aktivní oblasti natočily na ztemnělém a zčervenalém slunečním disku. Na tomto snímku teleobjektivem ze 7. listopadu jsou u středu Slunce sluneční skvrny aktivní oblasti 1339. Aktivní oblast 1339 je větší než Jupiter a způsobila silné vzplanutí třídy X 3. listopadu. V popředí této dramatické siluety je ruina věže středověkého hradu. Německý hrad Neuhaus u města Igersheim by se pro tuto dobře komponovanou scénu jmenovat hrad slunečních svrn.

Štítky: Slunce, Západ slunce, Sluneční skvrna, Castle, Germany


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »