Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apogeový úplněk

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Tento velký, jasný a krásný úplněk vyšel nad Lickovou observatoří ve středu v noci. Lednový úplněk se v anglosaské tradici nazývá vlčí úplněk. Ale tento měsíc dosáhl fáze úplňku 16. ledna ve 4:54 světového času asi 2 hodiny od apogea, od nejvzdálenějšího bodu na své eliptické dráze kolem Země. To ho také činí nejmenším úplňkem roku 2014. Rozdíl ve zdánlivé velikosti mezi největším a nejmenším úplňkem je ovšem obtížné postřehnout, protože rozdíl mezi měsíčním apogeem a perigeem, neboli nejbližším bodem měsíční dráhy, je pouze asi 50 000 kilometrů, přičemž střední vzdálenost Měsíce je kolem 385 000 kilometrů. I když ne o moc, tento apogeový úplněk byl také nejmenším úplňkem za posledních 1000 let. Toto označení si udrží až do ještě o něco menšího úplňku, který nastane v roce 2154.

Štítky: Úplněk, Observatoř, Odzemí, Lick


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »