Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie ve srážce

Uznání: Debra Meloy Elmegreen (Vassar College) et al.,
& the Hubble Heritage Team (AURA/STScI/NASA)

Od nynějška za miliardy let zůstane jen jedna z těchto dvou galaxií. Do té doby se budou spirální galaxie NGC 2207 a IC 2163 vzájemně roztahovat, vytvářet slapy hmoty, vrstvy rázového plynu, pásy tmavého prachu, oblasti překotně vznikajících hvězd a proudy vyvržených hvězd. Astronomové předpovídají, že ta větší galaxie vlevo NGC 2207 nakonec pohltí tu menší galaxii vpravo IC 2163. V nedávném přiblížení, které vyvrcholilo asi před 40 milióny let, se menší galaxie přehoupla proti směru hodinových ručiček a nyní je trochu za větší galaxií. Prostor mezi hvězdami je tak rozsáhlý, že když se galaxie srážejí, tak hvězdy v nich se obvykle nesrazí.
Oprava: Na chyby v překladu upozornila Marie Vavrouchová.

Štítky: Srážka, Spirální galaxie, Gravitational tides


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »