Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Baryonová akustické oscilace z SDSS III

Uznání: Zosia Rostomian (LBNL), SDSS-III, BOSS

Jak velké se zdají věci, když jsou velmi daleko? Když se díváme přes vesmír, tak odpověď nám může vypovídat o jeho průměrné gravitační historii a tudíž i o jeho složení. Přehlídka baryonovou oscilační spektroskopií BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey) jako součást Sloanovy digitální přehlídky oblohy SDSS-III (Sloan Digital Sky Survey-III) měřila právě s tímto cílem nepatrné znovu se opakující navýšení hustot v hustotách galaxií vzdálených až šest miliard světelných let (rudý posuv 0,7), kdy bylo stáří vesmíru poloviční. Tyto hustotní vlny jsou známy jako baryonové akustické oscilace (BAOs) a očekává se, že se vyskytují v raném vesmíru ve známém měřítku. Měření BOSS v těchto měřítcích ukazují na temnou energi jako silnou součást vesmíru a tak posilují předchozí náznaky takového neobvyklého složení. Na obrázku nahoře je umělecká ilustrace, která baryonové akustické oscilace ve vzdáleném vesmíru zobrazuje zvýrazněným způsobem.

Štítky: Kosmologie, Dark energy, Baryon acoustic oscillations


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »