Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Baryonová akustické oscilace z SDSS III

Uznání: Zosia Rostomian (LBNL), SDSS-III, BOSS

Jak velké se zdají věci, když jsou velmi daleko? Když se díváme přes vesmír, tak odpověď nám může vypovídat o jeho průměrné gravitační historii a tudíž i o jeho složení. Přehlídka baryonovou oscilační spektroskopií BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey) jako součást Sloanovy digitální přehlídky oblohy SDSS-III (Sloan Digital Sky Survey-III) měřila právě s tímto cílem nepatrné znovu se opakující navýšení hustot v hustotách galaxií vzdálených až šest miliard světelných let (rudý posuv 0,7), kdy bylo stáří vesmíru poloviční. Tyto hustotní vlny jsou známy jako baryonové akustické oscilace (BAOs) a očekává se, že se vyskytují v raném vesmíru ve známém měřítku. Měření BOSS v těchto měřítcích ukazují na temnou energi jako silnou součást vesmíru a tak posilují předchozí náznaky takového neobvyklého složení. Na obrázku nahoře je umělecká ilustrace, která baryonové akustické oscilace ve vzdáleném vesmíru zobrazuje zvýrazněným způsobem.

Štítky: Kosmologie, Dark energy, Baryon acoustic oscillations


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »