Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikro úplněk přes super úplněk

Uznání: Stefano Sciarpetti

Viděli jste minulou středu v noci velký, jasný, krásný úplněk? Ve skutečnosti to byl mikro úplněk! Tu noc totiž dosáhl nejmenší úplněk roku 2014 svojí plné fáze pouze několik hodin od lunárního apogea, nejvzdálenějšího bodu od Země na eliptické oběžné dráze Měsíce. Ovšem minulý rok v noci 22. června nastal v blízkosti perigea, tedy nejbližšího bodu měsíční dráhy, super úplněk. Na kompozitním obrázku nahoře je srovnána poměrná zdánlivá velikost mikro úplňku z 15. ledna se super úplňkem z 22. června pomocí digitální superpozice obou teleskopických snímků pořízených z italské Perugie. Rozdíl ve zdánlivé velikosti reprezentuje rozdíl ve vzdálenostech něco méně než 50 000 kilometrů mezi apogeem a perigeem, při průměrné vzdálenosti Měsíce asi 385 000 kilometrů. Jak dlouho budeme muset čekat na další mikro úplněk? Až do 5. března 2015, kdy zase nastane plná fáze jen pár hodin od lunárního apogea.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Angular size


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »