Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikro úplněk přes super úplněk

Uznání: Stefano Sciarpetti

Viděli jste minulou středu v noci velký, jasný, krásný úplněk? Ve skutečnosti to byl mikro úplněk! Tu noc totiž dosáhl nejmenší úplněk roku 2014 svojí plné fáze pouze několik hodin od lunárního apogea, nejvzdálenějšího bodu od Země na eliptické oběžné dráze Měsíce. Ovšem minulý rok v noci 22. června nastal v blízkosti perigea, tedy nejbližšího bodu měsíční dráhy, super úplněk. Na kompozitním obrázku nahoře je srovnána poměrná zdánlivá velikost mikro úplňku z 15. ledna se super úplňkem z 22. června pomocí digitální superpozice obou teleskopických snímků pořízených z italské Perugie. Rozdíl ve zdánlivé velikosti reprezentuje rozdíl ve vzdálenostech něco méně než 50 000 kilometrů mezi apogeem a perigeem, při průměrné vzdálenosti Měsíce asi 385 000 kilometrů. Jak dlouho budeme muset čekat na další mikro úplněk? Až do 5. března 2015, kdy zase nastane plná fáze jen pár hodin od lunárního apogea.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Angular size


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »