Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem superúplňku

Uznání a copyright: Luis Argerich

Minulou neděli vyšel při západu Slunce perigeový úplněk. Jelikož byl Měsíc nejblíže Zemi, tak byl krátce nejjasnějším a největším úplňkem roku, kterému se také říká superúplněk. Světlo superúplňku, který je zde vidět z města Punta Piedras v Argentině a z ústí řeky Rio de La Plata u Buenos Aires, vytvořilo nádherné kruhové lunární halo. Jeho velikost určuje geometrie šestibokých krystalů ledu vysoko v řídkých mracích. Tyto krystaly lomí paprsky měsíčního světla nejsilněji s minimálním úhlem 22 stupňů. Takže toto halo má vnitřní poloměr 22 stupňů , stejně jako hala kolem ne tak velkých úplňků. Taková 22 stupňová hala jsou běžnější než superúplněk a lze je uvidět po celý rok.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Halo, Ice crystal


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad sídlištěm

neuvěřitelná podívaná, na vlastní oči z balkónu bytu.. pořízeno pomocí Canon 200D, Canon 17-85mm IS USM pořízeno dne 19.1.2026 v 22:54

Další informace »