Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem superúplňku

Uznání a copyright: Luis Argerich

Minulou neděli vyšel při západu Slunce perigeový úplněk. Jelikož byl Měsíc nejblíže Zemi, tak byl krátce nejjasnějším a největším úplňkem roku, kterému se také říká superúplněk. Světlo superúplňku, který je zde vidět z města Punta Piedras v Argentině a z ústí řeky Rio de La Plata u Buenos Aires, vytvořilo nádherné kruhové lunární halo. Jeho velikost určuje geometrie šestibokých krystalů ledu vysoko v řídkých mracích. Tyto krystaly lomí paprsky měsíčního světla nejsilněji s minimálním úhlem 22 stupňů. Takže toto halo má vnitřní poloměr 22 stupňů , stejně jako hala kolem ne tak velkých úplňků. Taková 22 stupňová hala jsou běžnější než superúplněk a lze je uvidět po celý rok.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Halo, Ice crystal


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »