Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem superúplňku

Uznání a copyright: Luis Argerich

Minulou neděli vyšel při západu Slunce perigeový úplněk. Jelikož byl Měsíc nejblíže Zemi, tak byl krátce nejjasnějším a největším úplňkem roku, kterému se také říká superúplněk. Světlo superúplňku, který je zde vidět z města Punta Piedras v Argentině a z ústí řeky Rio de La Plata u Buenos Aires, vytvořilo nádherné kruhové lunární halo. Jeho velikost určuje geometrie šestibokých krystalů ledu vysoko v řídkých mracích. Tyto krystaly lomí paprsky měsíčního světla nejsilněji s minimálním úhlem 22 stupňů. Takže toto halo má vnitřní poloměr 22 stupňů , stejně jako hala kolem ne tak velkých úplňků. Taková 22 stupňová hala jsou běžnější než superúplněk a lze je uvidět po celý rok.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Halo, Ice crystal


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »