Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Moskvou

Uznání a copyright: Sergey Lisakov

Tato panoramatická noční scéna z 8. června míří nad moskevský obzor z vrcholu hlavní budovy Lomonosovy Moskevské státní univerzity. Na ztemnělé obloze jsou vidět perleťová mračna. Ledová oblaka na samé hranici vesmíru asi 80 km vysoko nad Zemí stále odrážejí sluneční světlo i když z pohledu na zemi je Slunce už pod obzorem. Tento úkaz, též známý jako polární mezosférické mraky, se dá obvykle pozorovat v letních měsících ve vysokých šířkách, ale tuto sezónu se začal vyskytovat dost brzo. Tato sezónní mračna vznikají, když se do horní studené atmosféry dostává vodní pára a kondenzuje na jemných částicích, které dodává meteorický kouř (zbytky po rozpadu meteorů) nebo vulkanický prach. Časný začátek výskytu těchto mraků může souviset se změnou globální cirkulace v nižší atmosféře. Během letošního léta na severu poskytuje projekt NASA AIM každodenní předpovědi výskytu perleťových mraků (nočních svítících mraků), tak jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Meteor, Mračna, Climate change, Noctilucent, Polar mesospheric


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »