Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protichvost komety PanSTARRS

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Kometa PanSTARRS (C/2011 L4), která byla kdysi známá jako kometa po západu Slunce na Zemi, je nyní vidět celou noc, i když jenom pro pozorovatele na severní polokouli. Ke sledování poklesu jasnosti komety při odletu do vnější Sluneční soustavy je ovšem potřeba dalekohled. Jelikož koncem května planeta Země prošla oběžnou rovinou komety, tak si ji budou pozorovatelé pamatovat pro její pozoruhodně dlouhý protichvost. Taková perspektiva při pohledu z boku na široký vyfoukaný prachový ohon, který se vleče za kometou, vytváří vzhled protiohonu, který míří ke Slunci, zpátky do Sluneční soustavy. Tato mozaika ze 13 snímků z noci 27. května (zobrazená v pozitivu a negativu) sleduje protiohon komety PanSTARRS, který se z komy daleko vpravo rozevřel přes 7 stupňů. Protiohon byl nejspíše mnohem delší, ale ztrácí se v jasném večerním světle Měsíce, který do scény zasahuje zleva. Podél něho je vlevo nahoře v Kefeu vidět v pozadí hvězdokupa NGC 188.

Štítky: Prach, Ecliptic plane, Comet panstarrs, C/2011 l4, Antitail


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C /2020 (Neowise)

Jasná a krásná kometa nad Českou Lípou.

Další informace »