Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protichvost komety PanSTARRS roste

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe,

Jak se planeta Země 23. května přibližovala k rovině oběžné dráhy komety PanSTARRS (C/2011 L4), tak se pozorovatelům komety dostalo tohoto pohledu na majestátní protiohon. Dlouhý a úzký protiohon se rozpíná doprava na téměř 4 stupních neboli na úhlové vzdálenosti 8 úplňků a přitom sleduje oběžnou dráhu komety, která opouští vnitřní Sluneční soustavu. Pohled téměř z boku blízko roviny oběžné dráhy odlétající komety zvýrazňuje pohled na protiohon a způsobuje, že se zdá, že míří ke Slunci a pouze zdánlivě naopak k chování kometárních prachových ohonů, které vně odtlačuje tlak slunečního záření. Kometa se na pozemské obloze pohybuje vysoko na severu a na většině severní polokoule je vidět celou noc, i když její viditelnost nyní nepříznivě ovlivňuje jasné světlo Měsíce. Protiohon komety PanSTARRS je jedním z nejdelších od pozorování komety Arend-Roland v roce 1957.

Cosmonova: Editor APODu bude přednášet ve Stockholmu v úterý v 18 hodin.

Štítky: Prach, Ecliptic plane, Comet panstarrs, C/2011 l4, Anti tail


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »