Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protichvost komety PanSTARRS roste

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe,

Jak se planeta Země 23. května přibližovala k rovině oběžné dráhy komety PanSTARRS (C/2011 L4), tak se pozorovatelům komety dostalo tohoto pohledu na majestátní protiohon. Dlouhý a úzký protiohon se rozpíná doprava na téměř 4 stupních neboli na úhlové vzdálenosti 8 úplňků a přitom sleduje oběžnou dráhu komety, která opouští vnitřní Sluneční soustavu. Pohled téměř z boku blízko roviny oběžné dráhy odlétající komety zvýrazňuje pohled na protiohon a způsobuje, že se zdá, že míří ke Slunci a pouze zdánlivě naopak k chování kometárních prachových ohonů, které vně odtlačuje tlak slunečního záření. Kometa se na pozemské obloze pohybuje vysoko na severu a na většině severní polokoule je vidět celou noc, i když její viditelnost nyní nepříznivě ovlivňuje jasné světlo Měsíce. Protiohon komety PanSTARRS je jedním z nejdelších od pozorování komety Arend-Roland v roce 1957.

Cosmonova: Editor APODu bude přednášet ve Stockholmu v úterý v 18 hodin.

Štítky: Prach, Ecliptic plane, Comet panstarrs, C/2011 l4, Anti tail


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »