Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protichvost komety PanSTARRS roste

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe,

Jak se planeta Země 23. května přibližovala k rovině oběžné dráhy komety PanSTARRS (C/2011 L4), tak se pozorovatelům komety dostalo tohoto pohledu na majestátní protiohon. Dlouhý a úzký protiohon se rozpíná doprava na téměř 4 stupních neboli na úhlové vzdálenosti 8 úplňků a přitom sleduje oběžnou dráhu komety, která opouští vnitřní Sluneční soustavu. Pohled téměř z boku blízko roviny oběžné dráhy odlétající komety zvýrazňuje pohled na protiohon a způsobuje, že se zdá, že míří ke Slunci a pouze zdánlivě naopak k chování kometárních prachových ohonů, které vně odtlačuje tlak slunečního záření. Kometa se na pozemské obloze pohybuje vysoko na severu a na většině severní polokoule je vidět celou noc, i když její viditelnost nyní nepříznivě ovlivňuje jasné světlo Měsíce. Protiohon komety PanSTARRS je jedním z nejdelších od pozorování komety Arend-Roland v roce 1957.

Cosmonova: Editor APODu bude přednášet ve Stockholmu v úterý v 18 hodin.

Štítky: Prach, Ecliptic plane, Comet panstarrs, C/2011 l4, Anti tail


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »