Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protichvost komety PanSTARRS roste

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe,

Jak se planeta Země 23. května přibližovala k rovině oběžné dráhy komety PanSTARRS (C/2011 L4), tak se pozorovatelům komety dostalo tohoto pohledu na majestátní protiohon. Dlouhý a úzký protiohon se rozpíná doprava na téměř 4 stupních neboli na úhlové vzdálenosti 8 úplňků a přitom sleduje oběžnou dráhu komety, která opouští vnitřní Sluneční soustavu. Pohled téměř z boku blízko roviny oběžné dráhy odlétající komety zvýrazňuje pohled na protiohon a způsobuje, že se zdá, že míří ke Slunci a pouze zdánlivě naopak k chování kometárních prachových ohonů, které vně odtlačuje tlak slunečního záření. Kometa se na pozemské obloze pohybuje vysoko na severu a na většině severní polokoule je vidět celou noc, i když její viditelnost nyní nepříznivě ovlivňuje jasné světlo Měsíce. Protiohon komety PanSTARRS je jedním z nejdelších od pozorování komety Arend-Roland v roce 1957.

Cosmonova: Editor APODu bude přednášet ve Stockholmu v úterý v 18 hodin.

Štítky: Prach, Ecliptic plane, Comet panstarrs, C/2011 l4, Anti tail


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »