Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pták ve falešném slunci

Uznání a copyright: Juan Manuel Pérez Rayego

Už jste někdy viděli malou duhu po straně Slunce? Taková podívaná je vzácná, ale stojí za to, říká se jí falešné slunce nebo parhelium. Falešné slunce je pouze sluneční světlo, které se láme přes šestiboké padající ledové krystalky v zemské atmosféře. Když se tenké ledové krystaly dolů pohupují skoro vodorovně, tak nejlépe lámou sluneční světlo ze strany a vytvářejí falešná slunce. Náhodně orientované krystalky mohou místo toho vytvořit úplně kruhové sluneční halo. Falešná slunce se objevují 22 stupňů na každé straně vycházejícího nebo zapadajícího Slunce, i když někdy mohou mraky zastínit jedno, nebo i obě dvě. Snímek nahoře byl pořízen přes polarizační filtr v říjnu 2012 v městě Mérida ve Španělsku.

Štítky: Sundog, Mock sun, Bird


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »