Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ze severu

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Vypadá to sice jako dvojice komet, ale kometa PanSTARRS (C/2011 L4) právě pozorovatelům nabízí Messierův moment. Tato bohatě fotografovaná kometa na své odletové dráze mezi hvězdami slábne a tady je co do jasnosti pozoruhodně podobná Galaxii v Andromedě M31. Kometa putovala severní oblohou těsně pod galaxií a zde byla zachycena při místní půlnoci 3. dubna. Kometa i galaxie byly vidět pouhým okem, byly ponořeny do slabé polární záře a nad zasněženými poli poblíž Tänndalenu ve Švédsku se vypínal oblouk naší vlastní Mléčné dráhy. U oblouku Mléčné dráhy lze vysoko nad párem komety a galaxie spatřit dvojitou hvězdokupu h a chi Persei. Sledujte oblouk Mléčné dráhy až k pravému okraji k jasné hvězdě v Labuti, alfa Cygni Deneb.

Štítky: M31, Mléčná dráha, Kometa, C/2011 l4, Panstarrs, Messier moment


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »