Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ze severu

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Vypadá to sice jako dvojice komet, ale kometa PanSTARRS (C/2011 L4) právě pozorovatelům nabízí Messierův moment. Tato bohatě fotografovaná kometa na své odletové dráze mezi hvězdami slábne a tady je co do jasnosti pozoruhodně podobná Galaxii v Andromedě M31. Kometa putovala severní oblohou těsně pod galaxií a zde byla zachycena při místní půlnoci 3. dubna. Kometa i galaxie byly vidět pouhým okem, byly ponořeny do slabé polární záře a nad zasněženými poli poblíž Tänndalenu ve Švédsku se vypínal oblouk naší vlastní Mléčné dráhy. U oblouku Mléčné dráhy lze vysoko nad párem komety a galaxie spatřit dvojitou hvězdokupu h a chi Persei. Sledujte oblouk Mléčné dráhy až k pravému okraji k jasné hvězdě v Labuti, alfa Cygni Deneb.

Štítky: M31, Mléčná dráha, Kometa, C/2011 l4, Panstarrs, Messier moment


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »