Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ze severu

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Vypadá to sice jako dvojice komet, ale kometa PanSTARRS (C/2011 L4) právě pozorovatelům nabízí Messierův moment. Tato bohatě fotografovaná kometa na své odletové dráze mezi hvězdami slábne a tady je co do jasnosti pozoruhodně podobná Galaxii v Andromedě M31. Kometa putovala severní oblohou těsně pod galaxií a zde byla zachycena při místní půlnoci 3. dubna. Kometa i galaxie byly vidět pouhým okem, byly ponořeny do slabé polární záře a nad zasněženými poli poblíž Tänndalenu ve Švédsku se vypínal oblouk naší vlastní Mléčné dráhy. U oblouku Mléčné dráhy lze vysoko nad párem komety a galaxie spatřit dvojitou hvězdokupu h a chi Persei. Sledujte oblouk Mléčné dráhy až k pravému okraji k jasné hvězdě v Labuti, alfa Cygni Deneb.

Štítky: M31, Mléčná dráha, Kometa, C/2011 l4, Panstarrs, Messier moment


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »