Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ze severu

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Vypadá to sice jako dvojice komet, ale kometa PanSTARRS (C/2011 L4) právě pozorovatelům nabízí Messierův moment. Tato bohatě fotografovaná kometa na své odletové dráze mezi hvězdami slábne a tady je co do jasnosti pozoruhodně podobná Galaxii v Andromedě M31. Kometa putovala severní oblohou těsně pod galaxií a zde byla zachycena při místní půlnoci 3. dubna. Kometa i galaxie byly vidět pouhým okem, byly ponořeny do slabé polární záře a nad zasněženými poli poblíž Tänndalenu ve Švédsku se vypínal oblouk naší vlastní Mléčné dráhy. U oblouku Mléčné dráhy lze vysoko nad párem komety a galaxie spatřit dvojitou hvězdokupu h a chi Persei. Sledujte oblouk Mléčné dráhy až k pravému okraji k jasné hvězdě v Labuti, alfa Cygni Deneb.

Štítky: M31, Mléčná dráha, Kometa, C/2011 l4, Panstarrs, Messier moment


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »