Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Expedition 2 Crew, Gateway to Astronaut Photography of Earth, NASA

Na tomto nádherném pohledu na oceány a mračna nad naší dobrou planetou Zemí není žádná náhlá, ostrá hranice dne a noci. Místo toho je linie stínu, neboli terminátor difuzní a vykazuje postupný přechod do tmy, který my označujeme jako soumrak. Scénu osvětluje zprava Slunce a vrcholky mračen odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované hustou troposférou, což je nejnižší vrstva životadárné atmosféry. U horního okraje denní strany je vidět zřetelná vysoká vrstva, která rozptyluje modré sluneční světlo a slábne do černoty vesmíru. Tento obrázek je ve skutečnosti jedinou digitální fotografií, která byla v červnu 2001 pořízena z Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výšce 211 námořních mil.

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »