Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Expedition 2 Crew, Gateway to Astronaut Photography of Earth, NASA

Na tomto nádherném pohledu na oceány a mračna nad naší dobrou planetou Zemí není žádná náhlá, ostrá hranice dne a noci. Místo toho je linie stínu, neboli terminátor difuzní a vykazuje postupný přechod do tmy, který my označujeme jako soumrak. Scénu osvětluje zprava Slunce a vrcholky mračen odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované hustou troposférou, což je nejnižší vrstva životadárné atmosféry. U horního okraje denní strany je vidět zřetelná vysoká vrstva, která rozptyluje modré sluneční světlo a slábne do černoty vesmíru. Tento obrázek je ve skutečnosti jedinou digitální fotografií, která byla v červnu 2001 pořízena z Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výšce 211 námořních mil.

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »