Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Expedition 2 Crew, Gateway to Astronaut Photography of Earth, NASA

Na tomto nádherném pohledu na oceány a mračna nad naší dobrou planetou Zemí není žádná náhlá, ostrá hranice dne a noci. Místo toho je linie stínu, neboli terminátor difuzní a vykazuje postupný přechod do tmy, který my označujeme jako soumrak. Scénu osvětluje zprava Slunce a vrcholky mračen odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované hustou troposférou, což je nejnižší vrstva životadárné atmosféry. U horního okraje denní strany je vidět zřetelná vysoká vrstva, která rozptyluje modré sluneční světlo a slábne do černoty vesmíru. Tento obrázek je ve skutečnosti jedinou digitální fotografií, která byla v červnu 2001 pořízena z Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výšce 211 námořních mil.

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »