Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc v roce 2007 dělil o večerní oblohu s Venuší, se posunul k Saturnu a dokonce před touto prstenčitou planetou při pohledu z Evropy, Severní Afriky a západní Azie přešel. Jelikož Měsíc a jasné planety po obloze putují podél roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty docela běžné a zvlášť při pohledu dalekohledem jsou dosti dramatické. Například tento ostrý snímek zachytil Saturn poté, co se vynořil zpoza Měsíce a poskytnul iluzi, že se nachází jen kousek od jasného měsíčního okraje. Pochopitelně, že Měsíc je jen asi 400 tisíc kilometrů daleko ve srovnání se vzdáleností 1,4 miliard kilometrů k Saturnu. Obrázek představuje jedinou expozici digitální kamerou na 50 centimetrovém dalekohledu z observatoře Weikersheim v jižním Německu upravenou snížením rozdílu jasnosti mezi Saturnem a kráterovaném lunárním povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »