Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc v roce 2007 dělil o večerní oblohu s Venuší, se posunul k Saturnu a dokonce před touto prstenčitou planetou při pohledu z Evropy, Severní Afriky a západní Azie přešel. Jelikož Měsíc a jasné planety po obloze putují podél roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty docela běžné a zvlášť při pohledu dalekohledem jsou dosti dramatické. Například tento ostrý snímek zachytil Saturn poté, co se vynořil zpoza Měsíce a poskytnul iluzi, že se nachází jen kousek od jasného měsíčního okraje. Pochopitelně, že Měsíc je jen asi 400 tisíc kilometrů daleko ve srovnání se vzdáleností 1,4 miliard kilometrů k Saturnu. Obrázek představuje jedinou expozici digitální kamerou na 50 centimetrovém dalekohledu z observatoře Weikersheim v jižním Německu upravenou snížením rozdílu jasnosti mezi Saturnem a kráterovaném lunárním povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »