Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc v roce 2007 dělil o večerní oblohu s Venuší, se posunul k Saturnu a dokonce před touto prstenčitou planetou při pohledu z Evropy, Severní Afriky a západní Azie přešel. Jelikož Měsíc a jasné planety po obloze putují podél roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty docela běžné a zvlášť při pohledu dalekohledem jsou dosti dramatické. Například tento ostrý snímek zachytil Saturn poté, co se vynořil zpoza Měsíce a poskytnul iluzi, že se nachází jen kousek od jasného měsíčního okraje. Pochopitelně, že Měsíc je jen asi 400 tisíc kilometrů daleko ve srovnání se vzdáleností 1,4 miliard kilometrů k Saturnu. Obrázek představuje jedinou expozici digitální kamerou na 50 centimetrovém dalekohledu z observatoře Weikersheim v jižním Německu upravenou snížením rozdílu jasnosti mezi Saturnem a kráterovaném lunárním povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »