Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční Saturn

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Jen pár dnů poté, co se Měsíc v roce 2007 dělil o večerní oblohu s Venuší, se posunul k Saturnu a dokonce před touto prstenčitou planetou při pohledu z Evropy, Severní Afriky a západní Azie přešel. Jelikož Měsíc a jasné planety po obloze putují podél roviny ekliptiky, tak jsou takové zákryty docela běžné a zvlášť při pohledu dalekohledem jsou dosti dramatické. Například tento ostrý snímek zachytil Saturn poté, co se vynořil zpoza Měsíce a poskytnul iluzi, že se nachází jen kousek od jasného měsíčního okraje. Pochopitelně, že Měsíc je jen asi 400 tisíc kilometrů daleko ve srovnání se vzdáleností 1,4 miliard kilometrů k Saturnu. Obrázek představuje jedinou expozici digitální kamerou na 50 centimetrovém dalekohledu z observatoře Weikersheim v jižním Německu upravenou snížením rozdílu jasnosti mezi Saturnem a kráterovaném lunárním povrchu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »