Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci

Uznání: Gateway to Astronaut Photography, NASA ; Compilation: David Peterson (YouTube);
Music: Freedom Fighters (Two Steps from Hell)

Při letu nad Zemí v noci je vidět mnoho podivuhodností. Nedávno vznikla kompilace takových vizuálních zážitků z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) s odpovídající jásavou hudbou. Dole probíhají bílá mračna, oranžová světla měst, bouřkové blesky a tmavě modrá moře. Jak video pokračuje, tak se na obzoru objevuje zlatý závoj tenké atmosféry Země, často ozdobený tančícími polárními zářemi. Zelené části polárních září zůstávají typicky pod kosmickou stanicí, ale stanice přímo prolétá červenými a fialovými aurorálními vrcholy. U okrajů jsou vidět sluneční panely ISS. Blížící se vlna jasnosti na konci každé sekvence je předzvěstí úsvitu osvětlené poloviny Země, úsvitu, který nastává každých 90 minut.

Štítky: Země, Mezinárodní kosmická stanice, Night, Video


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »