Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci

Uznání: Gateway to Astronaut Photography, NASA ; Compilation: David Peterson (YouTube);
Music: Freedom Fighters (Two Steps from Hell)

Při letu nad Zemí v noci je vidět mnoho podivuhodností. Nedávno vznikla kompilace takových vizuálních zážitků z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) s odpovídající jásavou hudbou. Dole probíhají bílá mračna, oranžová světla měst, bouřkové blesky a tmavě modrá moře. Jak video pokračuje, tak se na obzoru objevuje zlatý závoj tenké atmosféry Země, často ozdobený tančícími polárními zářemi. Zelené části polárních září zůstávají typicky pod kosmickou stanicí, ale stanice přímo prolétá červenými a fialovými aurorálními vrcholy. U okrajů jsou vidět sluneční panely ISS. Blížící se vlna jasnosti na konci každé sekvence je předzvěstí úsvitu osvětlené poloviny Země, úsvitu, který nastává každých 90 minut.

Štítky: Země, Mezinárodní kosmická stanice, Night, Video


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »