Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci

Uznání: Gateway to Astronaut Photography, NASA ; Compilation: David Peterson (YouTube);
Music: Freedom Fighters (Two Steps from Hell)

Při letu nad Zemí v noci je vidět mnoho podivuhodností. Nedávno vznikla kompilace takových vizuálních zážitků z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) s odpovídající jásavou hudbou. Dole probíhají bílá mračna, oranžová světla měst, bouřkové blesky a tmavě modrá moře. Jak video pokračuje, tak se na obzoru objevuje zlatý závoj tenké atmosféry Země, často ozdobený tančícími polárními zářemi. Zelené části polárních září zůstávají typicky pod kosmickou stanicí, ale stanice přímo prolétá červenými a fialovými aurorálními vrcholy. U okrajů jsou vidět sluneční panely ISS. Blížící se vlna jasnosti na konci každé sekvence je předzvěstí úsvitu osvětlené poloviny Země, úsvitu, který nastává každých 90 minut.

Štítky: Země, Mezinárodní kosmická stanice, Night, Video


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »