Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci

Uznání: Gateway to Astronaut Photography, NASA ; Compilation: David Peterson (YouTube);
Music: Freedom Fighters (Two Steps from Hell)

Při letu nad Zemí v noci je vidět mnoho podivuhodností. Nedávno vznikla kompilace takových vizuálních zážitků z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) s odpovídající jásavou hudbou. Dole probíhají bílá mračna, oranžová světla měst, bouřkové blesky a tmavě modrá moře. Jak video pokračuje, tak se na obzoru objevuje zlatý závoj tenké atmosféry Země, často ozdobený tančícími polárními zářemi. Zelené části polárních září zůstávají typicky pod kosmickou stanicí, ale stanice přímo prolétá červenými a fialovými aurorálními vrcholy. U okrajů jsou vidět sluneční panely ISS. Blížící se vlna jasnosti na konci každé sekvence je předzvěstí úsvitu osvětlené poloviny Země, úsvitu, který nastává každých 90 minut.

Štítky: Země, Mezinárodní kosmická stanice, Night, Video


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »