Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nebo pánev na smažení

Uznání: Frying Pan (Copyrighted): Christopher Jonassen; Moon: NASA

Měsíc nebo pánev na smažení? Jeden z těch dvou obrázků nahoře je měsíc v naší Sluneční soustavě a ten druhý je spodek pánve na smažení. To jsme si nevymysleli, dokážete říct který je který? Myslíte si, že to máte? Tak si tady klikněte pro odpověď. Dobře, ale je tam ještě víc! To je pravda: vy, vaše rodina, přátelé, sousedé a místní zvolení zastupitelé mohou všichni hrát hru "Měsíc nebo pánev na smažení" se všemi těmi dalšími páry obrázků. Jak všichni dobře ví, tak základním důvodem, proč měsíce a pánve na smažení vypadají podobně je -- no dobře, my v APODu to také nevíme. A pokud se cítíte být vyvedeni aprílem, tak se netrapte a uvědomte si, že dnes je to v pořádku, dnes totiž apríl je.

Celý kvíz: Měsíc nebo pánev na smažení?

Štítky: Měsíce, April Fools, Frying pans


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »