Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PANSTARRS a Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Pavel Smilyk

Kometa PANSTARRS nyní prochází téměř před Galaxií v Andromedě. Shodou okolností se kometa i galaxie jeví pod stejnou úhlovou velikostí. Co se fyzické velikosti týče, tak i když je kometa PANSTARRS v současnosti největším objektem ve Sluneční soustavě s ohonem dlouhým asi patnáctinásobku průměru Slunce, tak je stále asi 70 miliard krát menší, než Galaxie v Andromedě (M31). Snímek nahoře byl před několika dny pořízen nedaleko Syktyvkaru v Rusku. Jak se kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) vlevo dole vzdaluje od Slunce a slábne, tak se vrací na sever odkud přišla. Kdy se zase tato kometa vrátí, není známo, možná že tehdy už lidé splynou s počítači.

Galerie: Kometa PANSTARRS

Štítky: M31, Starfield, Comet panstarrs


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »