Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PANSTARRS a Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Pavel Smilyk

Kometa PANSTARRS nyní prochází téměř před Galaxií v Andromedě. Shodou okolností se kometa i galaxie jeví pod stejnou úhlovou velikostí. Co se fyzické velikosti týče, tak i když je kometa PANSTARRS v současnosti největším objektem ve Sluneční soustavě s ohonem dlouhým asi patnáctinásobku průměru Slunce, tak je stále asi 70 miliard krát menší, než Galaxie v Andromedě (M31). Snímek nahoře byl před několika dny pořízen nedaleko Syktyvkaru v Rusku. Jak se kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) vlevo dole vzdaluje od Slunce a slábne, tak se vrací na sever odkud přišla. Kdy se zase tato kometa vrátí, není známo, možná že tehdy už lidé splynou s počítači.

Galerie: Kometa PANSTARRS

Štítky: M31, Starfield, Comet panstarrs


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

Kometa nad kostelem sv. Víta

Další informace »