Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M64: Galaxie Černé oko

Uznání a copyright: Martin Pugh

Tato krásná a jasná spirální galaxie je Messier 64, často se pro svůj vzhled v dalekohledu s jakoby výrazným víčkem nazývá galaxie Černé oko nebo také (spící) Šípková růženka. M64 je asi 17 miliónů světelných let daleko v jinak dobře učesaném souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Název na této barevné kompozici z úzkopásmových a širokopásmových snímků by mohl klidně být galaxie Rudé oko. Centrální oblasti M64 u přivrácené strany zakrývají ohromná prachová neprůhledná mračna protkávaná výmluvnou červenou září vodíku z hvězdotvorných oblastí. Ty ovšem nejsou jedinou podivuhodností v této galaxii. Pozorování ukazují, že M64 se ve skutečnosti skládá ze dvou soustředných, opačně se otáčejících systémů hvězd, jeden vnitřní měří asi 3000 světelných let, druhý dosahuje až 40 000 světelných let a rotuje opačným směrem. Prachové oko a bizarní rotace jsou nejspíš výsledkem miliard let starého splynutí dvou různých galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxy merger, M64, Ngc4826


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »