Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS s protiohonem

Uznání a copyright: Marco Fulle (INAF)

Jednou tak slavná kometa po západu PanSTARRS (C/2011 L4), je nyní vidět celou noc z většiny severní polokoule, vrací se do vnější Sluneční soustavy a přitom šplhá vysoko nad rovinu ekliptiky. Kometa sice slábne a bledne, ale její široký prachový ohon stále roste. Tento širokoúhlý teleskopický snímek byl pořízen 15. května pro hvězdnému pozadí v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Je vidět, že kometa má vyvinutý rozsáhlý protiohon, tedy prach, který sleduje dráhu komety (vlevo od komety) a na snímku dosahuje více než 3 stupně. Jelikož je kometa je od Země vzdálená něco přes 1,6 astronomické jednotky, tak to odpovídá délce přes 12 miliónů kilometrů. Kometa PanSTARRS projde koncem května jen několik stupňů od severního nebeského pólu.

Štítky: Prach, Comet panstarrs, C/2011 l4, Anti tail


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »