Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS s protiohonem

Uznání a copyright: Marco Fulle (INAF)

Jednou tak slavná kometa po západu PanSTARRS (C/2011 L4), je nyní vidět celou noc z většiny severní polokoule, vrací se do vnější Sluneční soustavy a přitom šplhá vysoko nad rovinu ekliptiky. Kometa sice slábne a bledne, ale její široký prachový ohon stále roste. Tento širokoúhlý teleskopický snímek byl pořízen 15. května pro hvězdnému pozadí v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Je vidět, že kometa má vyvinutý rozsáhlý protiohon, tedy prach, který sleduje dráhu komety (vlevo od komety) a na snímku dosahuje více než 3 stupně. Jelikož je kometa je od Země vzdálená něco přes 1,6 astronomické jednotky, tak to odpovídá délce přes 12 miliónů kilometrů. Kometa PanSTARRS projde koncem května jen několik stupňů od severního nebeského pólu.

Štítky: Prach, Comet panstarrs, C/2011 l4, Anti tail


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »