Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útvar Richat na Zemi

Uznání: NASA/GSFC/METI/Japan Space Systems, and U.S./Japan ASTER Science Team

Co je to na té Zemi? Útvar Richat v poušti Sahara v Mauretánii lze z vesmíru snadno uvidět, protože měří skoro 50 kilometrů. Útvar Richat se považoval za impaktní kráter, ale jeho plochý střed a nepřítomnost hornin přeměněných rázem ukazují na něco jiného. Jedna z možností, že by útvar Richat vznikl vulkanickou erupcí, se zdá vzhledem k neexistenci kopule vyvřelin nebo vulkanických hornin také nepravděpodobná. Mnoho lidí místo toho vrstevnaté sedimentární horniny útvaru Richat považuje za vyzvednutou horninu, kterou opracovala eroze. Snímek nahoře pořídily přístroje ASTER na palubě družice Terra. Proč je Richat téměř kruhovým útvarem zůstává záhadou.

Štítky: Země, Struktura Richat, Sahara Desert


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »