Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útvar Richat na Zemi

Uznání: NASA/GSFC/METI/Japan Space Systems, and U.S./Japan ASTER Science Team

Co je to na té Zemi? Útvar Richat v poušti Sahara v Mauretánii lze z vesmíru snadno uvidět, protože měří skoro 50 kilometrů. Útvar Richat se považoval za impaktní kráter, ale jeho plochý střed a nepřítomnost hornin přeměněných rázem ukazují na něco jiného. Jedna z možností, že by útvar Richat vznikl vulkanickou erupcí, se zdá vzhledem k neexistenci kopule vyvřelin nebo vulkanických hornin také nepravděpodobná. Mnoho lidí místo toho vrstevnaté sedimentární horniny útvaru Richat považuje za vyzvednutou horninu, kterou opracovala eroze. Snímek nahoře pořídily přístroje ASTER na palubě družice Terra. Proč je Richat téměř kruhovým útvarem zůstává záhadou.

Štítky: Země, Struktura Richat, Sahara Desert


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »