Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí modrého Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce není obrovskou borůvkou. Naše Slunce se sice může tomuto maličkému ovoci podobat, ovšem jen zobrazením ve specifické barvě extrémně fialového světla zvaného CaK, které emituje mírný přebytek ionizovaného vápníku ve sluneční atmosféře a pak inverzí obrazu ve falešné barvě. Takto vykreslené Slunce má ve skutečnosti vědecký význam, jelikož vrstva sluneční chromosféry vypadá dosti výrazná a ukazuje povrch s popraskanou texturou, chladné sluneční skvrny, které se jeví výrazně jasné a okolní horké aktivní oblasti, které se jeví tmavé. Slunce je nyní téměř v maximu aktivity ve svém 11-ti letém cyklu a minulý týden emitovalo silná vzplanutí. V obdobích vysoké aktivity mohou proudy energetických částic ze Slunce dopadat do zemské magnetosféry a vyvolat nádherné polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Blue


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »