Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí modrého Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce není obrovskou borůvkou. Naše Slunce se sice může tomuto maličkému ovoci podobat, ovšem jen zobrazením ve specifické barvě extrémně fialového světla zvaného CaK, které emituje mírný přebytek ionizovaného vápníku ve sluneční atmosféře a pak inverzí obrazu ve falešné barvě. Takto vykreslené Slunce má ve skutečnosti vědecký význam, jelikož vrstva sluneční chromosféry vypadá dosti výrazná a ukazuje povrch s popraskanou texturou, chladné sluneční skvrny, které se jeví výrazně jasné a okolní horké aktivní oblasti, které se jeví tmavé. Slunce je nyní téměř v maximu aktivity ve svém 11-ti letém cyklu a minulý týden emitovalo silná vzplanutí. V obdobích vysoké aktivity mohou proudy energetických částic ze Slunce dopadat do zemské magnetosféry a vyvolat nádherné polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Blue


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »