Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Červený obdélník z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA; Reprocessing: Steven Marx, Hubble Legacy Archive

Jak vznikla neobvyklá mlhovina Červený obdélník? Ve středu mlhoviny je stárnoucí dvojhvězda, která jistě mlhovinu pohání, ale nevysvětluje její barvy. Neobvyklý tvar Červeného obdélníku způsobuje nejspíš tlustý torus, který protahuje jinak sférický tok do kónických tvarů s růžky. Jelikož je torus vidět z boku, tak se zdá, že kónické tvary tvoří X. Zřetelné příčky naznačují, že k odtoku dochází nárazově. Neobvyklým barvám mlhoviny je rozumět méně, ovšem spekuluje se, že zčásti pochází od uhlovodíkových molekul, které by mohly být stavebními kameny organického života. Mlhovina Červený obdélník se nachází asi 2300 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mlhovina nahoře je vidět do velkých podrobností jako výsledek nedávno znovu zpracovaného snímku z Hubblova kosmického dalekohledu. Za několik miliónů let, až jedna z centrálních hvězd ještě více vyčerpá jaderné palivo, mlhovina Červený obdélník nejspíše rozkvete do planetární mlhoviny.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května ve Švédsku přednášku

Štítky: Binary star, Hubblův kosmický dalekohled, Red rectangle


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »