Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Červený obdélník z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA; Reprocessing: Steven Marx, Hubble Legacy Archive

Jak vznikla neobvyklá mlhovina Červený obdélník? Ve středu mlhoviny je stárnoucí dvojhvězda, která jistě mlhovinu pohání, ale nevysvětluje její barvy. Neobvyklý tvar Červeného obdélníku způsobuje nejspíš tlustý torus, který protahuje jinak sférický tok do kónických tvarů s růžky. Jelikož je torus vidět z boku, tak se zdá, že kónické tvary tvoří X. Zřetelné příčky naznačují, že k odtoku dochází nárazově. Neobvyklým barvám mlhoviny je rozumět méně, ovšem spekuluje se, že zčásti pochází od uhlovodíkových molekul, které by mohly být stavebními kameny organického života. Mlhovina Červený obdélník se nachází asi 2300 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mlhovina nahoře je vidět do velkých podrobností jako výsledek nedávno znovu zpracovaného snímku z Hubblova kosmického dalekohledu. Za několik miliónů let, až jedna z centrálních hvězd ještě více vyčerpá jaderné palivo, mlhovina Červený obdélník nejspíše rozkvete do planetární mlhoviny.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května ve Švédsku přednášku

Štítky: Binary star, Hubblův kosmický dalekohled, Red rectangle


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »