Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání červených sprajtů s polární září

Uznání a copyright: Walter Lyons (FMA Research), WeatherVideoHD.TV

Co to je na obloze? Je to vzácná forma blesku potvrzená teprve před 25 lety: červený sprajt. Nedávný výzkum ukázal, že červené sprajty následují silné pozitivní blesky mračna - země, mohou začít jako 100 metrové koule ionizovaného vzduchu, které vystřelují dolů z výšky asi 80 km 10-ti procentní rychlostí světla a rychle je následuje skupina vzhůru vystřelujících ionizovaných koulí. Snímek nahoře byl pořízen před několika dny nad střední Jižní Dakotou v USA, zachycuje jasný červený sprajt a je kandidátem na vůbec první barevný kdy zaznamenaný snímek sprajtu a polární záře dohromady. Spodní částí snímku křižují vzdálené bouřkové mraky, zatímco v pozadí jsou vidět pruhy barevné polární záře. Červené sprajty trvají jen zlomek sekundy a nejlépe jsou vidět ze strany za silných bouřek.

Štítky: Blesk, Polární záře, Red sprite


23. vesmírný týden 2025

23. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 6. do 8. 6. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je viditelný na večerní obloze večer. Z večerní oblohy mizí Jupiter, který se potkává s Merkurem. Zbývá zde pouze Mars ve Lvu. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je vysoká a očekáváme polární záře. Čína vypustila sondu Tianwen-2 k malé planetce, kvazi-měsíci Země Kamo’oalewa . Proběhl devátý letový test Super Heavy Starship. Před 400 lety se narodil významný italský astronom Giovanni Domenico Cassini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halový jav

Halový jav, Slnečné halo, Parhelium

Další informace »