Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s podivnými krátery

Uznání a copyright: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se nachází na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo pořádně neví. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu, prolétla v roce 2005 a 2010 kolem tohoto houbovitého měsíce a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností, takže pomohla s odpovědí na tuto otázku. Nahoře je vidět ve falešných barvách snímek z průletu v roce 2005, je na něm pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a vůbec s podivným povrchem. Mírné rozdíly v barvě nejspíše ukazují na povrchové složení. Na dně většiny kráterů je nějaký neznámý tmavý materiál. Prohlídka snímku ukazuje i světlé útvary, což by mohlo ukazovat, že tmavý materiál by mohl být na některých místech tlustý pouze desítky metrů. Hyperion měří asi 250 kilometrů, chaoticky rotuje a má tak nízkou hustotu, že by mohl mít uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Krátery, Hyperion


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »