Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na oběžné dráze černé díry

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU)

Jaké by to bylo obíhat černou díru? Jelikož silná gravitace černé díry může významně měnit dráhu světla, tak věci mohou vypadat opravdu podivně. Zaprvé, byla by vidět celá obloha, jelikož dokonce i světlo hvězd za černou dírou by bylo ohnuté do očí pozorovatele. Dále, obloha poblíž černé díry by vypadala výrazně zborcená, s více a více obrazy celé oblohy stále blíže černé díře. Do očí bijící by byl vnější obraz oblohy zcela obsažený uvnitř snadno rozpoznatelného kruhu, který je znám jako Einsteinův prstenec. Při obíhání černé díry, tak jak je vidět na vědecky přesném, počítačem vytvořeném, ilustrativním videu nahoře, jsou vidět hvězdy, které procházejí téměř přímo za černou dírou, jak se rychle míhají kolem Einsteinova prstence. I když obrazy hvězd u Einsteinova prstence se mohou zdánlivě pohybovat rychleji než světlo, tak žádná hvězda se ve skutečnosti tak rychle nepohybuje. Video nahoře je součástí řady videí, které vizuálně zkoumají prostor poblíž horizontu událostí.
(Pro pořádek: Tvůrce videa Robert Nemiroff je editor APODu.)

Štítky: Černá díra, Einstein ring, Video, Visual distortions


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »