Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podkova Einsteinova prstence z Hubbla

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Co je velké a modré, a dokáže se to omotat kolem celé galaxie? Přelud gravitační čočky. Na snímku nahoře je vidět, jak gravitace zářivé červené galaxie (luminous red galaxy - LRG) gravitačně zbortila světlo z mnohem vzdálenější modré galaxie. Výsledkem takového ohýbání světla jsou daleko typičtěji dva rozlišitelné obrazy vzdálené galaxie, ale zde je zákryt čočky tak přesný, že je galaxie v pozadí zborcena do podkovy, do skoro úplného prstence. Jelikož byl takový efekt s gravitační čočkou obecně předpovězen do určitých podrobností před více než 70 lety Albertem Einsteinem, tak se prstence jako tento nazývají Einsteinovy prstence. I když galaxie LRG 3-757 byla objevena v roce 2007 přehlídkou SDSS (Sloan Digital Sky Survey), tak snímek nahoře je následným pozorováním širokoúhlou kamerou (Wide Field Camera 3) Hubblova kosmického dalekohledu. Silné gravitační čočky jsou více než jen zvláštností, jejich četné vlastnosti astronomům umožňují určit hmotu a také obsah temné hmoty u galaxií působících jako čočky v popředí.

Štítky: Galaxie, Zobrazení gravitační čočkou, Einstein ring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »